Az új jelszót elküldtük a megadott e-mail címre!
Hibás ellenőrző kód!
Új felhasználó
Ha Ön még nem rendelkezik felhasználónévvel és jelszóval, kattintson a regisztráció gombra. A regisztráció ingyenes.
Amennyiben elfelejtette a bejelentkezéshez szükséges jelszavát, kérjük adja meg az e-mail címet, amivel regisztrált a vidi.hu oldalra. A rendszer elküldi Önnek e-mailben az új jelszót.
A megadott e-mail címre elküldtük az új jelszó generálásához szükséges linket!
www.fcdac.sk
huen
FC DAC 1904
FC DAC 1904
KukkoniaMOLSt.NicolausTatra BillingOTP BankaMOL Football Academy
SprávyJuraj Szikora by mal dnes 70 rokov
Juraj Szikora by mal dnes 70 rokov
2017 marec 02.Autor: Krisztián NagyZdroj: fcdac.sk
Juraj Szikora by mal dnes 70 rokov

Pred sedemdesiatimi rokmi sa narodil Juraj Szikora, legenda československého futbalu, bývalý hráč a tréner DAC-u.

Divákov udivoval všade, kde nastúpil. Počnúc ihriskom v rodných Tvrdošovciach až po slávnu Maracanu. Práve v Riu de Janeiro mu po stretnutí s domácou Brazíliou vymysleli miestni novinári prezývku biely Pelé. O jeho výnimočnom talente najlepšie svedčí fakt, že už v devätnástich nastupoval v československej reprezentácii, nabitej hviezdami svetového futbalu.

 

S kľudným svedomím môžeme vyhlásiť, že Juraj Szikora (narodený 2. marca 1947) bol najlepší futbalista, aký kedy obliekal dres DAC-u. Pravda, do nášho klubu prišiel až na sklonku kariéry, stihol však rozdávať radosť a pomôcť mužstvu odraziť sa do predtým nepoznaných výšin. Ako hrajúci asistent trénera prispel k postupu z divízie do Slovenskej národnej ligy (1979/80) i etablovaniu sa v nej (1980/81). Neskôr - už v pozícii hlavného trénera - bojoval s mužstvom o postup do federálnej ligy (1982/83 a 1983/84). V DAC sa cítil ako doma, nie náhodou sa do klubu vracal pravidelne, väčšinou keď bolo treba hasiť požiar. Bolo tak aj v roku 1990, keď sa mužstvo ledva zachránilo v 1. lige. V lete si sadol na lavičku a o pár mesiacov bol s mužstvom na opačnom konci poradia - ešte tri kolá pred koncom súťaže viedol DAC, klub z najmenšieho ligového mesta, tabuľku pred velikánmi Spartou, Slaviou či Slovanom!

 

Juraj Szikora viedol naše mužstvo v dvoch najvyšších súťažiach celkovo v 152 stretnutiach, naposledy počas druholigovej jesene 2003.

 

Jeho meno je najviac späté s bratislavským Interom, v lige celkovo odohral 200 stretnutí a dal 58 gólov. V československej reprezentácii nazbieral 21 štartov a strelil dva góly. Ako hráč pôsobil aj v Komárne, Petržalke, Poprade, Dunajskej Strede a Slovane Viedeň. Jeho bohatá trénerská kariéra zahŕňa viaceré úspešné obdobia v DAC, radi však naňho spomínajú aj v Rimavskej Sobote, Senci, Trenčíne, košickej Lokomotíve, či v rôznych tímoch z nižších súťaží.

 

Zomrel 12. decembra 2005 vo veku 58 rokov, pochovaný je v rodnej obci Tvrdošovce.

 

DAC v sezóne 1990/91. Pod vedením trénera Juraja Szikoru (v prednom rade tretí sprava) siahalo mužstvo po majstrovskom titule, tri kolá pred koncom súťaže ešte viedlo tabuľku federálnej ligy!

Súvisiace správy
Karol Pecze: Najmilšia aj najťažšia chvíľa kariéry
Správa - 2018.11.09.
Karol Pecze: Najmilšia aj najťažšia chvíľa kariéry
Georges Leekens: Hráči chcú niekedy až príliš zaujať
Správa - 2017.11.29.
Georges Leekens: Hráči chcú niekedy až príliš zaujať
Karol Pecze: Ľudia na Žitnom ostrove milujú futbal
Správa - 2017.06.25.
Karol Pecze: Ľudia na Žitnom ostrove milujú futbal
Tibor Mičinec: Lákali ma na zeleninu a ovocie
Správa - 2017.06.13.
Tibor Mičinec: Lákali ma na zeleninu a ovocie
Vasilij Rac: Vo futbale rozhoduje prístup
Správa - 2017.05.19.
Vasilij Rac: Vo futbale rozhoduje prístup