Az új jelszót elküldtük a megadott e-mail címre!
Hibás ellenőrző kód!
Új felhasználó
Ha Ön még nem rendelkezik felhasználónévvel és jelszóval, kattintson a regisztráció gombra. A regisztráció ingyenes.
Amennyiben elfelejtette a bejelentkezéshez szükséges jelszavát, kérjük adja meg az e-mail címet, amivel regisztrált a vidi.hu oldalra. A rendszer elküldi Önnek e-mailben az új jelszót.
A megadott e-mail címre elküldtük az új jelszó generálásához szükséges linket!
www.fcdac.sk
huen
FC DAC 1904
FC DAC 1904
KukkoniaMOLSt.NicolausTatra BillingOTP BankaMOL Football Academy
SprávyŽivotná šanca
Životná šanca
2017 jún 16.Autor: Krisztián NagyZdroj: uefa.com, futbalsfz.sk (foto), fcdac.sk (text)
2017 EURO U21
Životná šanca

Dnes to vypukne! V Poľsku sa začína európsky šampionát do 21 rokov, na ktorom sa predstaví dvanásť najlepších tímov starého kontinentu. Náš klub zastupuje štvorica hráčov - traja v slovenskom a jeden v českom výbere.

Prvýkrát od roku 1990 bude mať DAC zastúpenie na podujatí podobného rangu. Pred vyše štvrťstoročím reprezentoval na majstrovstvách sveta v Taliansku Peter Fieber, na trávnik sa však nedostal. Trojica Šatka, Huk a Šafranko v slovenskom výbere, respektíve brankár Macej v českom národnom tíme tak majú šancu byť prvými hráčmi A-mužstva DAC-u, ktorí si zahrajú na európskom alebo svetovom šampionáte.

 

Slovenskí sokolíci sa pod vedením trénera Hapala zišli v pondelok 5. júna. Prvú časť prípravy na záverečný turnaj absolvovali v Šamoríne, v utorok 13. júna odleteli do poľského Lublinu. Tam si dnes večer o 20.45 h zmerajú sily s domácimi rovesníkmi.

 

Realizačný tím naplánoval okrem tréningov aj viaceré mimofutbalové aktivity, hráči si napríklad na okruhu Slovakiaring v Orechovej Potôni vyskúšali motokáry. „Od pondelka minulého týždňa sme už spolu dosť dní, ale mne to zbehlo rýchlo. V utorok sme sa dozvedeli nomináciu a ďalej pokračovali v príprave. V piatok sme odohrali prípravný zápas proti Liptovskému Hrádku a v sobotu po tréningu sme dostali deň voľna, čo určite každého potešilo,“ vrátil sa k predchádzajúcim dňom Tomáš Huk. „Mal som veľmi hektický pondelok, keďže som si zo zápasu odniesol modrinu na stehne a hrozila možnosť, že mám svalové zranenie. Našťastie, vyšetrenie neukázalo žiadne problémy so svalom, a tak som mohol vycestovať do Poľska. Cesta prebehla bez problémov a ešte v ten deň nás prišlo pozrieť na otvorený tréning niekoľko fanúšikov, čo nás všetkých potešilo. Včera sme absolvovali predzápasový tréning na hlavnom štadióne a dnes už ideme naostro,“ dodal košický rodák, ktorý k nám prišiel pred rokom vo februári.

 

V spomínanom prípravnom stretnutí s treťoligovým Liptovským Hrádkom, ktorý sa hral v Šamoríne, vyhrali mladí Slováci 4:0. Ako štvrtý sa do streleckej listiny zapísal Pavol Šafranko. „Gól som strelil po peknej akcii, ktorú som začal a potom aj zakončil, no finálnu prihrávku pred prázdnu bránu mi dával Čmelík. Cítim sa výborne a skvele pripravený na zápasy. Už sa veľmi teším na turnaj,“ prezradil náš mladý útočník.

 

Huk a Šafranko tvoria aj počas reprezentačného sústredenia osvedčenú dvojičku na izbe. Ľubomír Šatka, ktorý u nás hosťoval počas jari z Newcastlu United, býva s obrancom talianskej Ternany Martinom Valjentom. Ľubo si pochvaľuje predštartovú náladu v tíme. „Atmosféra je super, tak ako vždy. Zatiaľ nie je cítiť ani nervozitu, aj keď sme už plní očakávania. Všetci sa tešíme na dnešný zápas.“ Aj Šatka otestoval kryosaunu, prístroj slúžiaci na liečbu pohybového aparátu a rýchlu regeneráciu. Telo je v nej vystavené teplotám blížiacim sa mínus dvesto stupňov Celzia. „Vyskúšal som si ju prvýkrát v živote, a hoci je v nej človeku dve minúty zima, veľmi dobre a rýchlo zregeneruje. Tá zima sa dá vydržať v pohode, určite to stojí zato.“

 

Európsky šampionát do 21 rokov je pre mladých hráčov výbornou príležitosťou ukázať sa na medzinárodnej scéne. Na ME do Poľska sa chystá vyše 150 skautov z top súťaží kontinentu. Aké odkazy dostali naši hráči pred začiatkom turnaja? „Väčšinou boli klasické, fanúšikovia nám zaželali veľa šťastia. Môj mladší bratranec mi napísal, že berieme jedine trofej. Tak ho nesmiem sklamať,“ prezradil Tomáš Huk. Doplnil ho Pavol Šafranko: „Najkrajší odkaz bol zrejme od mojej mamky, veď ona ma vie vždy podporiť najviac. A zaujímavé je, že sa ozývajú ľudia, ktorých som dlho nevidel. Je to milé a veľmi si to vážim.“ Správy od známych dostal aj Ľubomír Šatka: „Odkazy sa viac-menej niesli v tom istom duchu - aby sme dali do toho všetko a pokúsili sa splniť náš cieľ, ale takisto si to aj užili, pretože je to pre nás životná šanca.“

 

Z našej ligy má v Poľsku popri majstrovskej Žiline (4) najpočetnejšie hráčske zastúpenie práve náš klub. A ako sme už uviedli, okrem Huka, ŠafrankaŠatku zastupuje DAC v slovenskom výbere aj trojica z realizačného tímu. Lekárom mužstva je Zsolt Fegyveres, fyzioterapeutom a masérom Juraj Ludik a kustódom Patrik Fedor

 

Svojho hráča máme už aj v českom tíme, tréner Vítězslav Lavička nominoval na Euro našu čerstvú posilu, Patrika Maceja. Verme, že nebude sedieť len na lavičke... „Levíčatá“ si v základnej skupine zmerajú sily s Nemeckom, Talianskom a Dánskom.

 

Slovensko sa na ME do 21 rokov prebojovalo len druhýkrát v histórii a prvý raz od roku 2000. Na ME sa premiérovo predstaví až 12 tímov (doteraz osem), ktoré sú rozdelené do troch štvorčlenných skupín. Po základnej fáze nasleduje semifinále, kam postúpia traja víťazi skupín a najlepší tím z 2. priečok.

 

Na zábere SFZ útočník DAC-u Pavol Šafranko v kryosaune, ktorú obsluhuje lekár tímu Zsolt Fegyveres (vľavo).

 

Káder Slovenska na majstrovstvách Európy do 21 rokov, 16.-30. júna 2017. Poľsko:

 

Brankári: Adrián Chovan (Trenčín), Marek Rodák (Accrington Stanley), Adam Jakubech (Trnava)

Obrancovia: Martin Valjent (Ternana Calcio), Branislav Niňaj (Lokeren), Ľubomír Šatka (DAC), Milan Škriniar (Sampdoria Janov), Denis Vavro, Róbert Mazáň (obaja Žilina), Lukáš Skovajsa (Trenčín)

Stredopoliari: Stanislav Lobotka (Nordsjaelland), Tomáš Huk (DAC), Martin Chrien (Plzeň), Matúš Bero (Trabzonspor), László Bénes (Mönchengladbach), Albert Rusnák (Real Salt Lake), Nicolas Špalek, Miroslav Káčer (obaja Žilina), Jaroslav Mihalík (Cracovia Krakov), Lukáš Haraslín (Lechia Gdansk)

Útočníci: Adam Zreľák (Jablonec), Pavol Šafranko (DAC), Tomáš Vestenický (Cracovia Krakov)

 

Poznámka: z pôvodnej nominácie vypadol pre zranenie Jakub Hromada, nahradil ho Miroslav Káčer.

 

Program turnaja:

 

Skupina A:

Piatok 16.6., 18.00 Švédsko-Anglicko, 20.45 Poľsko-Slovensko

Pondelok 19.6., 18.00 Slovensko-Anglicko, 20.45 Poľsko-Švédsko

Štvrtok 22.6., 20.45 Slovensko-Švédsko, 20.45 Anglicko-Poľsko

Skupina B:

Sobota 17.6., 18.00 Portugalsko-Srbsko, 20.45 Španielsko-Macedónsko

Utorok 20.6., 18.00 Srbsko-Macedónsko, 20.45 Portugalsko-Španielsko

Piatok 23.6., 20.45 Srbsko-Španielsko, 20.45 Macedónsko-Portugalsko

Skupina C:

Nedeľa 18.6., 18.00 Nemecko-Česko, 20.45 Dánsko-Taliansko

Streda 21.6., 18.00 Česko-Taliansko, 20.45 Nemecko-Dánsko

Sobota 24.6., 20.45. Česko-Dánsko, 20.45 Taliansko-Nemecko

Semifinále:

Utorok 27.6., 18.00 (A1–B2/C2/C1), 21.00 (B1–A2/C1)

Finále:

Piatok 30.6., 20.45

Súvisiace správy
Euro ako krásna spomienka, realitou návrat do prípravy
Správa - 2017.06.27.
Euro ako krásna spomienka, realitou návrat do prípravy
Na európsky šampionát šestica z DAC-u!
Správa - 2017.06.06.
Na európsky šampionát šestica z DAC-u!
Huk, Šatka a Šafranko v hre o európsky šampionát do 21 rokov
Správa - 2017.05.30.
Huk, Šatka a Šafranko v hre o európsky šampionát do 21 rokov
Trojica reprezentantov do 21 rokov: Nasledujú dôležité dva mesiace
Správa - 2017.03.29.
Trojica reprezentantov do 21 rokov: Nasledujú dôležité dva mesiace
Reprezentanti z DAC-u: Davis bojuje o MS, pozvánky aj pre päticu Huk, Pačinda, Šatka, Herc a Almási
Správa - 2018.05.17.
Reprezentanti z DAC-u: Davis bojuje o MS, pozvánky aj pre päticu Huk, Pačinda, Šatka, Herc a Almási