Az új jelszót elküldtük a megadott e-mail címre!
Hibás ellenőrző kód!
Új felhasználó
Ha Ön még nem rendelkezik felhasználónévvel és jelszóval, kattintson a regisztráció gombra. A regisztráció ingyenes.
Amennyiben elfelejtette a bejelentkezéshez szükséges jelszavát, kérjük adja meg az e-mail címet, amivel regisztrált a vidi.hu oldalra. A rendszer elküldi Önnek e-mailben az új jelszót.
A megadott e-mail címre elküldtük az új jelszó generálásához szükséges linket!
www.fcdac.sk
huen
FC DAC 1904
FC DAC 1904
KukkoniaMOLSt.NicolausTatra BillingOTP BankaMOL Football Academy
SprávyAnglicko - skúsenosť na nezaplatenie
Anglicko - skúsenosť na nezaplatenie
2017 júl 13.Autor: Filip TimárZdroj: fcdac.sk
A-MUŽSTVO
Anglicko - skúsenosť na nezaplatenie

Písal sa 3. apríl 2008 a na trávnik v obci Komjatice vybehla slovenská reprezentácia do 15 rokov proti rovesníkom z Walesu. Za mládencov spod Tatier nastúpil talentovaný krajný obranca Kristián Koštrna. Po záverečnom hvizde sa netešil len z víťazstva 5:0 ale aj z troch asistencií, ktoré napokon zohrali dôležitú úlohu pri jeho prestupe do Anglicka.

Ako prvá prišla ponuka z Derby County, a to hneď po úspešnom stretnutí s Walesom. Na prvý pohľad to síce znie veľmi jednoducho, no Kristiánova cesta na ostrovy bola mierne kostrbatá. „V Derby som úspešne absolvoval skúšku a takmer som podpísal školskú zmluvu. Stalo sa ale to, že skaut, ktorý so mnou dohodol kontrakt, prešiel do Wolverhamptonu a zobral si ma so sebou,“ popisuje svoje začiatky Koštrna.

 

Život bez rodiny

 

“Kiko,“ ako znie jeho prezývka si však do daždivého Anglicka so sebou nemohol zobrať svoju rodinu, ktorá mu najmä v začiatkoch veľmi chýbala. „Mal som iba 15 rokov, nevedel som jazyk a nepoznal zvyky, byť bez rodiny bolo veľmi náročné“ spomína Koštrna. „Trvalo nejaký čas kým som sa všetko naučil. Viacerí hráči sme bývali v rodinách, kde sa o nás pekne starali. V tomto smere nebol žiaden problém, ale zmena to bola radikálna. Veľa sme si pomáhali aj v kruhu spoluhráčov. Tí starší v A-tíme sa často zaoberali s mladšími. Nikdy nebol problém, že by sa niekto z prvého mužstva odmietol rozprávať s juniorom. Toto všetko prispelo k tomu, že som sa dobre adaptoval,“ spresnil.

 

Ešte o niečo viac sa Kristiánovi skvalitnil život po tom, čo dostal vlastný byt. Pre 17-ročného chalana asi ani nemôže byť nič lepšie. Po úvodnej eufórií ale prišlo na rad pranie, upratovanie, nakupovanie a varenie... „Najčastejšie som si robil mäso, cestoviny, šaláty. Snažil som sa o také jednoduchšie veci, nie som predsa nejaký kuchár,“ pousmial sa šikovný obranca.

 

Futbal v Anglicku

 

Tréningy na najvyššej úrovni, práca s odborníkmi, komfort a veľký bonus v podobe osobných kontaktov s hviezdami anglickej Premier league. Asi tak by sa v skratke dali zhrnúť služby, ktoré Kristián vo svojom futbalovom vývoji dostával. „Keď som bol starší, tak som od pondelka do piatka trénoval s prvým tímom. Za U21ku Wolverhamptonu som odohral množstvo zaujímavých zápasov, keďže sme patrili do tej vyššej kategórie. Stretávali sme sa s mužstvami ako Liverpool, Chelsea, Manchester United alebo Arsenal. Veľakrát sa stalo, že top hráči z týchto mužstiev sa po zranení rozohrávali v U21. Stretol som sa napríklad s Pogbom, Smallingom či Agüerom, no vzácnosťou pre mňa bolo aj to, že som sa spoznal s Martinom Škrteľom, Jánom Muchom a bývalým českým reprezentantom, Tomášom Rosickým. Koniec koncov, so spoluhráčmi, ale aj mladšími hráčmi sme chodili na takmer každý domáci zápas, čiže väčšinu veľkých mien z Premier league som mal možnosť pozorovať naživo.“

 

DAC je nový začiatok

 

Kristiána Koštrnu v sľubne rozvíjajúcej sa kariére pribrzdilo vážne zranenie. „Mal som zlomeninu nohy. Bol som mimo 9 mesiacov, čo je pre mladého hráča neuveriteľne veľa,“ popisuje obdobie, na ktoré by najradšej zabudol. Ponuka z DAC prišla v čase, keď ladil formu v bulharskom OFC Pirin Blagoevgrad, ktorý v minulej sezóne skončil na desiatom mieste. „Oslovil ma športový riaditeľ Jan van Daele, ktorý mi predostrel víziu a ambície klubu. Keď som sem prišiel a videl štadión spolu s tréningovým centrom, tak som bol ohromený a ani na moment som neváhal. Dunajská Streda ide hore vo všetkých smeroch, je to výborný klub a podľa mňa patrí k trom najlepším na Slovensku,“ opísal dôvody svojho prestupu. Rodák z Hlohovca samozrejme nezabudol ani na skvelých fanúšikov, ktorým poslal takýto odkaz: „Podľa mňa sú jednoznačne najlepší v lige a verím, že budú navštevovať každé jedno stretnutie. Pre nás, hráčov je najlepšie, keď je plný štadión a cítime podporu. My budeme samozrejme robiť všetko pre to, aby sa tešili pri každom jednom našom góle a víťaznom zápase.“ 

Súvisiace správy
Narodeniny: Kristián Koštrna má dnes 25!
Správa - 2018.12.15.
Narodeniny: Kristián Koštrna má dnes 25!
Kristián Koštrna: natrhnuté väzy v kolene
Správa - 2018.10.03.
Kristián Koštrna: natrhnuté väzy v kolene
Kristián Koštrna: Sereď má zaujímavé mužstvo
Správa - 2018.08.29.
Kristián Koštrna: Sereď má zaujímavé mužstvo
Kristián Koštrna: To sa musí páčiť aj divákom!
Správa - 2018.08.12.
Kristián Koštrna: To sa musí páčiť aj divákom!
Sedem hráčov predĺžilo kontrakt
Správa - 2018.08.06.
Sedem hráčov predĺžilo kontrakt