Az új jelszót elküldtük a megadott e-mail címre!
Hibás ellenőrző kód!
Új felhasználó
Ha Ön még nem rendelkezik felhasználónévvel és jelszóval, kattintson a regisztráció gombra. A regisztráció ingyenes.
Amennyiben elfelejtette a bejelentkezéshez szükséges jelszavát, kérjük adja meg az e-mail címet, amivel regisztrált a vidi.hu oldalra. A rendszer elküldi Önnek e-mailben az új jelszót.
A megadott e-mail címre elküldtük az új jelszó generálásához szükséges linket!
www.fcdac.sk
huen
FC DAC 1904
FC DAC 1904
KukkoniaMOLSt.NicolausTatra BillingOTP BankaMOL Football Academy
SprávyDAC je viac ako klub, MOL Aréna je viac ako obyčajný štadión
DAC je viac ako klub, MOL Aréna je viac ako obyčajný štadión
2017 október 11.Autor: Krisztián NagyZdroj: fcdac.sk
MOL Aréna
DAC je viac ako klub, MOL Aréna je viac ako obyčajný štadión

Novú hlavnú tribúnu predstavuje architekt Csaba Ambrus z projekčnej kancelárie Adif.

„Každý futbalový štadión na svete je v podstate identický. Rozdiel spočíva v kreativite architekta a finančných možnostiach investora, pričom je nevyhnutné dodržať predpisy UEFA a v našom prípade aj Slovenského futbalového zväzu pre jednotlivé kategórie štadiónov,“ začína svoje rozprávanie Ing. arch. Csaba Ambrus, architekt a spolumajiteľ projekčnej kancelárie Adif s.r.o. Práve tá stojí za ojedinelým výzorom nášho nového stánku.

 

„Základom je samozrejme trávnaté alebo umelé ihrisko, tribúny a vstavané hygienické, obchodné a komunikačné priestory, plus hlavná budova prepojená s hlavnou tribúnou. Vychádzali sme z filozofie, že DAC je viac ako klub, preto aj jeho štadión musí byť viac ako len obyčajný štadión. Chceme, aby sa stal svätyňou pre fanúšikov, veď prázdna budova bez života nemá žiadnu hodnotu. Hmotu oživuje prítomnosť ľudí, v deň zápasu sú to fanúšikovia a samotná hra, v ostatných dňoch návštevníci fanshopu, bistra či reštaurácie,“ pripomína princípy, z ktorých vychádza architektúra MOL Arény.

 

Tri zo štyroch tribún štadióna vyrástli v priebehu približne jeden a pol roka. „Béčko“ a „céčko“ boli odovzdané vlani v novembri, novú hlavnú tribúnu prvýkrát otvoria pri príležitosti súboja DAC-Slovan, ktoré sa uskutoční 3. novembra. V poslednej fáze sa postaví štvrtá tribúna. Podľa plánov bude nová dominanta mesta aj regiónu, ktorá prijme až 12 700 divákov, hotová v lete 2018. „Etapizovaná výstavba výborne ilustruje, ako na mieste pôvodného štadióna postupne vyrastá nový komplex, identifikovateľný s klubom. Už odovzdaním B a C tribún sa nám sčasti podarilo prepojiť mestský park so Športovou ulicou, a po odovzdaní hlavnej budovy to bude ešte markantnejšie. Výborná poloha stavby umožnila, aby sa architektúra štadióna prejavila z každej strany. V lete budúceho roka sa ukončením D tribúny definitívne uzavrie terajšie účko.“

 

Okrem žlto-modrých sedačiek nesie náš nový štadión aj množstvo ďalších typických znakov, ktoré z neho robia jedinečné miesto pre stretnutie fanúšikov. „Priestory tohto betónového kolosu a jeho strechy sa nám podarilo oddeliť prostredníctvom riešenia s čiarovým kódom. Jeho svetlé a tmavé čiary odzrkadľujú logo a dres DAC-u. Plášť štadióna zdobia oblúky, ktoré pripomínajú „mexické vlny“. Vertikálne stĺporadia vo vnútri vytvárajú efekt gotického kostola a evokujú silu a odhodlanie typické pre DAC. Nová pravá a ľavá časť tribúny so svojimi obslužnými priestormi ako dve ruky obklopujú markantnú hlavnú budovu. Jej dĺžka je 122,4 metrov a základné miery hlavnej budovy sú 90,30 metrov x 30,50 metrov. Ikonický ráz stavby sme sa snažili dosiahnuť pomocou čistých foriem, typických pre DAC. Kontrastom pruhovanej sivej fasády je jednoduchá a čistá, čierno-biela hlavná budova, ktorá odkazuje na princípy fair-play. Tretie podlažie hlavnej budovy vytvára výklenok a je ako okno na mesto a svet, veď športovým cieľom klubu je Európa,“ dodáva Csaba Ambrus.

 

 

Zaujímavosti ohľadom novej hlavnej A-tribúny:

 

Celková kapacita A-tribúny je 3062 miest na sedenie. V hlavnej budove sa nachádza 360 miestností a jej štyri podlažia zahŕňajú:

- dve suterénne priestory po 300 m2 pre techniku a sklady cateringového zabezpečenia

- prízemie s 2270 m2 s prístupom z ulice, vstupnou galériou, kaplnkou, fanshopom a pivárňou, klubovým múzeom, za ktorými sa nachádzajú šatne a miestnosti na rozcvičku, priestory pre novinárov a sklad údržby

- Silver- a Bronz VIP na prvom poschodí s celkovou plochou 1760 m2 obsluhujú 4 výťahy a 3 schodištia. Architektonickou zvláštnosťou tohto podlažia sú dve VIP balkóny po 100 m2 s výhľadom na trávnik, a presklená VIP reštaurácia s výhľadom na mesto.

- na najvyššom podlaží sa na ploche 1650 m2 nachádzajú VIP Gold a Sky box priestory; pre hostí slúži 300 m2 reštauračnej plochy, dva bary a kuchyňa pre catering. Na poschodí sa zároveň nachádzajú aj obslužné kancelárie, kontrolná a režisérska miestnosť, dve televízne štúdiá s výhľadom na hraciu plochu; tu je zároveň aj výstup na tri kamerové plošiny pod strechou tribúny.

- na plochej streche s rozmerom 1560 m2 sa nachádzajú vonkajšie klimatizačné jednotky šetriace životné prostredie

Súvisiace správy
Aj budúcnosť má svoju minulosť
Správa - 2018.05.16.
Aj budúcnosť má svoju minulosť
O búraní starej hlavnej tribúny
Správa - 2018.01.22.
O búraní starej hlavnej tribúny
VÝZVA: Staňte sa tvorcom a súčasťou klubovej histórie!
Správa - 2017.12.19.
VÝZVA: Staňte sa tvorcom a súčasťou klubovej histórie!
Pokračuje predaj VIP Silver permanentiek
Správa - 2017.11.13.
Pokračuje predaj VIP Silver permanentiek
Štadión pre srdce klubu
Správa - 2017.11.04.
Štadión pre srdce klubu