SprávyDavisova Panama postúpila na MS!
Davisova Panama postúpila na MS!
2017 október 11.Autor: Krisztián NagyZdroj: fifa.com (foto), fcdac.sk (text)

Eric Davis sa môže stať druhým hráčom nášho klubu s účasťou na svetovom šampionáte.

Panama to dokázala! Futbalová reprezentácie štvormiliónovej krajiny, známej najmä prieplavom spájajúcim Tichý a Atlantický oceán, získala jednu z 31 voľných miesteniek na finálový turnaj MS 2018. V Rusku zažijú Panamčania historickú premiéru na svetovom šampionáte.

Los Canaleros sa v záverečnej, októbrovej fáze kvalifikácie o postup na MS najskôr predstavili v USA. V Orlande podľahli domácim 0:4 a bolo jasné, že na postup potrebujú v záverečnom vystúpení poraziť už istého finalistu Kostariku. V stretnutí, ktoré sa hralo v noci na dnes v panamskom hlavnom meste, zvíťazili zverenci kolumbijského trénera Hernána Daría Gómeza 2:1. V súčte s nečakanou prehrou USA na pôde Trinidadu a Tobaga, ktoré znamenalo, že Američania budú prvýkrát od roku 1986 chýbať na finálovom turnaji, sa Panama posunula na tretie postupové miesto a spolu so suverénom kvalifikácie Mexikom a druhou Kostarikou má istú účasť v Rusku. Štvrtý Honduras odohrá baráž proti Austrálii, piatemu tímu ázijskej zóny.

Eric Davis, ktorý má na konte 35 reprezentačných štartov a je stabilným členom panamského výberu, bol v oboch októbrových stretnutiach v roli náhradníka. Celkovo si 26-ročný obranca DAC-u pripísal štyri štarty v práve skončenej kvalifikácii.

DAC teda môže mať zastúpenie na najprestížnejšom futbalovom turnaji po dlhých 28 rokoch - na MS 1990 v Taliansku nás reprezentoval Peter Fieber, rovnako ľavý obranca.

Úspešný týždeň majú za sebou aj naši zástupcovia z mladšieho dorastu. Slovenská sedemnástka obsadila na turnaji prvej fázy kvalifikácie o postup na ME druhú priečku, ktorá znamenala postup do jarného Elite round. Náš klub zastupovali asistent reprezentačného trénera Martin Žamba a štvorica hráčov Šimon Dolinský, Denis Richnavský, Dávid Doktorík a Sebastián Gembický.

Dominik Špiriak (Slovensko U19) - medzinárodné prípravné stretnutia

06.10.2017 Slovensko-Grécko 0:1 (0:0), Špiriak bol kapitánom a odohral celý zápas

09.10.2017 Slovensko-Anglicko 2:2 (0:1), Špiriak bol kapitánom a odohral 44 minút

Šimon Dolinský, Denis Richnavský, Dávid Doktorík a Sebastián Gembický (Slovensko U17) - 1. fáza kvalifikácie o postup na ME, Macedónsko

02.10.2017 Moldavsko-Slovensko 0:2 (0:2), Dolinský odohral celý zápas, Gembický nastúpil v 80. minúte

05.10.2017 Slovensko-Macedónsko 0:0, Dolinský odohral celý zápas, Gembický nastúpil v 66. minúte

08.10.2017 Slovensko-Bosna a Hercegovina 1:1 (0:0), Dolinský odohral celý zápas, Gembický hral do 78. minúty, Doktorík nastúpil v nadstavenom čase