Az új jelszót elküldtük a megadott e-mail címre!
Hibás ellenőrző kód!
Új felhasználó
Ha Ön még nem rendelkezik felhasználónévvel és jelszóval, kattintson a regisztráció gombra. A regisztráció ingyenes.
Amennyiben elfelejtette a bejelentkezéshez szükséges jelszavát, kérjük adja meg az e-mail címet, amivel regisztrált a vidi.hu oldalra. A rendszer elküldi Önnek e-mailben az új jelszót.
A megadott e-mail címre elküldtük az új jelszó generálásához szükséges linket!
www.fcdac.sk
huen
FC DAC 1904
FC DAC 1904
KukkoniaMOLSt.NicolausTatra BillingOTP BankaMOL Football Academy
SprávyMartin Raška: Úlohou pre jar koncentrácia a vyrovnanosť výkonov
Martin Raška: Úlohou pre jar koncentrácia a vyrovnanosť výkonov
2017 december 20.Autor: Krisztián NagyZdroj: fcdac.sk
A-MUŽSTVO
Martin Raška: Úlohou pre jar koncentrácia a vyrovnanosť výkonov

Záver roka je časom na bilancovanie. O svoj pohľad na jesennú časť sezóny sa s nami podelil tréner brankárov Martin Raška.

Štyridsaťročný Martin Raška sa stal trénerom brankárov DAC-u pred aktuálnou sezónou. Z Michaloviec prišiel spolu s novou brankárskou jednotkou nášho mužstva Patrikom Macejom. „Prvý polrok v Dunajskej Strede splnil, ba možno i prevýšil, očakávanie, s akým som prichádzal. Našiel som vynikajúco fungujúci klub, výborné zázemie a podmienky pre futbal, vrátane akadémie, skvelého štadióna a fantastických fanúšikov. V porovnaní s Michalovcami hráme o horné priečky, čo je tiež príjemná zmena. Aj z toho pohľadu môj prestup splnil to, čo som si prial. Verím, že v dobrých výsledkoch budeme pokračovať aj v druhom polroku a dostaneme sa na medailové pozície. Samozrejme, nie všetko bolo ideálne, ale pozitíva výrazne prevyšujú,“ prezradil odchovanec ostravského Baníka a bývalý prvoligový brankár.

 

Celú ligovú jeseň odchytal dvadsaťtriročný Patrik Macej. V devätnástich zápasoch dostal dvadsať gólov a vychytal sedem núl, čo je tretie najlepšie číslo v lige. „S Patrikom spolupracujeme dlhšiu dobu, dobre ho poznám. V živote už prešiel úspešnými i neúspešnými obdobiami. V Ostrave sa dostal na vrchol, ale dostal facku od života. Padol na dno a snaží sa dostať hore. Prístupom, ambíciami a myslením to má v hlave zrovnané, vždy chce dokázať viac a ide si za tým. K tréningom pristupuje veľmi zodpovedne. V tejto sezóne nastala preňho nová situácia, nemusel riešiť toľko striel a šancí súpera, ako v Michalovciach. Porovnanie minulej a súčasnej sezóny hovorí, že dostal dvadsať gólov a pred rokom dvadsaťšesť. V parametroch ako odchytané nuly, série bez gólu alebo v pomere inkasovaných gólov patrí medzi trojicu najlepších brankárov ligy spolu s Hroššom z Nitry a Vantrubom z Trnavy. V sérii nepriestrelnosti im konkuroval ešte Miloš Volešák zo Žiliny. Z hľadiska čísel teda môžeme byť spokojní, patríme do špičky slovenskej ligy. Samozrejme, boli aj slabšie výkony, ako napríklad v Nitre. Stále je na čom pracovať, vidím ešte rezervy. Máme však jednu z najmladších brankárskych trojíc v lige, čo je veľmi dobrá vec pre budúcnosť klubu,“ vyzdvihol Raška.

 

Macejovi kryl chrbát stále iba devätnásťročný Benjamin Száraz, kým Matej Slávik, vlaňajšia jednotka, chytal až do svojho zranenia v treťoligovom B mužstve. „Brankárov som nikdy nerozlišoval na jednotku, dvojku alebo trojku, ale istá hierarchia medzi nimi musí byť. Naša trojica pracovala veľmi dobre, čo platilo aj po zranení Maťa Slávika. Benji Száraz v pohárových a priateľských zápasoch, ako aj v drese béčka odviedol veľmi dobrý štandard. Má veľký brankársky potenciál, začína u neho dobre fungovať hlava, správa sa ako pravý profesionál na ihrisku aj mimo neho. Maťo Slávik pre zranenie na dva mesiace vypadol z tréningového procesu. Určite bolo pre neho sklamaním, že sa nedostal medzi dvojicu gólmanov A-mužstva po tom, čo v minulej sezóne pravidelne chytal ligu. Je to ťažká situácia, ktorú som počas kariéry zažil aj ja. Nie je to príjemné, snažil som sa s ním o tom debatovať. Chcel som mu pomáhať, aby naďalej tvrdo pracoval a nepoľavoval. Myslím si, že sa to celkom podarilo, pretože k zápasom B-mužstva pristupoval zodpovedne a podával solídne výkony. Samozrejme, Maťo má ambície chytať prvú ligu. Počítam s ním, ale uvidíme, čo sa stane v zimnej prestávke.”

 

Patrik Macej sa do povedomia našich fanúšikov zapísal na jar, keď ešte v drese Michaloviec odchytal v našej aréne výborný zápas a ukázal viacero fantastických zákrokov. V lete, pri svojom príchode na Žitný ostrov, mal teda latku postavenú vysoko. „Ako som už spomenul, tých zákrokov v Michalovciach mal oveľa viac. Je to dané aj štýlom hry mužstva. Zo začiatku mal problém zvyknúť si, že nesmeruje na neho toľko striel. Nedostatok zákrokov pre brankára nie je ideálny. Našou úlohou je dosiahnuť vyrovnanosť výkonov počas celej sezóny. Dôležité je to hlavne v kuboch s vyššími ambíciami, kde brankári obvykle nemajú veľa práce, ale v dôležitých chvíľach musia podržať mužstvo. Pre mladých brankárov je veľmi ťažké udržať si koncentráciu a mentálnu silu byť pripravený na super zákrok aj v deväťdesiatej prvej minúte, keď predtým celý zápas nemal žiadnu prácu. Musia byť precízni v každej situácii, každej maličkosti, aj keď je to „len“ rozohrávka alebo ľahká strela. Mal som príležitosť hovoriť na túto tému s Petrom Čechom, ktorý si ešte ako mládenec vo farbách Sparty rozdeľoval zápasy na päťminútové periódy, podľa ktorých sa snažil koncentrovať. V tomto smere sa musia naši brankári určite posunúť. Uvažujeme nad mentálnym tréningom, aby sme boli čo najlepšie pripravení na dôležitú jarnú časť. Máme veľmi mladé mužstvo a kolísavá výkonnosť platí aj pre hráčov, nielen pre brankárov. Ja som to počas aktívnej kariér tiež zažil.“

 

Okrem zavedenia mentálnych tréningov pracuje Martin Raška aj na ďalších projektoch. „Spoločne s trénermi brankárov mládeže Maťom Matlákom a Filipom Mentelom by sme chceli vytvoriť koncepciu výchovnej metodiky a zjednotiť výchovu brankárov, aby chlapci z akadémie boli schopní okamžite sa začleniť medzi dospelých. Jednoducho, aby sme nemuseli hľadať brankára v inom klube. Podmienky vytvorené máme, treba sa do toho pustiť a poskytnúť našim brankárom čo najlepší servis. Rád by som sa tiež vrátil k otvoreným tréningom pre všetky vekové kategórie, ktoré tu v minulosti boli. Pravidelne chodím na stretnutia béčka i na mládežnícke zápasy, ale nemal som možnosť vidieť každého jedného brankára v klube. Je to zároveň aj cesta na odhalenie talentov z okolia. Tretím väčším projektom je medzinárodný kemp pre mládežníckych brankárov z Maďarska, Česka a Slovenska. V lete by sme pozvali vytypovaných gólmanov a venovali sa im s tým, aby spoznali DAC, pretože klub im môže ponúknuť veľmi zaujímavé veci. Mám teda viacero plánov a dúfam, že sa mi ich aj s pomocou ľudí z klubu podarí zrealizovať.“

 

Tréner brankárov DAC-u ani v zimnej prestávke nesedí s vyloženými nohami. „Toto obdobie je o administratívnych veciach, hodnoteniach sezóny pomocou zostrihov, videí a štatistík. Na Vianoce sa ale teším. Štedrý deň strávime v Dunajskej Strede, pretože deti tu chodia do školy. Potom pôjdeme do Čiech na návštevu rodiny, blízkych a kamarátov. Chystám sa aj do Michaloviec. Rýchlo to utečie, ale už sa na to teším. Na druhej strane, ja som človek, ktorý bez futbalu nevie žiť, takže už premýšľam nad prípravou a tréningovými plánmi. Na záver by som chcel vysloviť vďaku každému, kto v klube pracuje, odvádzajú veľmi dobrú robotu. Takisto ďakujem fanúšikom za podporu a vytvorenie parádnej atmosféry. Verím, že nám budú aj naďalej verní a pomôžu nám v jarnej časti pri dosahovaní dobrých výsledkov. Každému želám veselé Vianoce a všetko najlepšie do nového roku.“

 

TOP 5 zákrokov Patrika Maceja v jesennej časti podľa Martina Rašku:

Súvisiace správy
Narodeniny: Martin Raška má dnes 41!
Správa - 2018.01.31.
Narodeniny: Martin Raška má dnes 41!
Narodeniny: Karsten Ayong má dnes 21!
Správa - 2019.01.20.
Narodeniny: Karsten Ayong má dnes 21!
Romantik Huk túži naháňať Slovan
Správa - 2019.01.15.
Romantik Huk túži naháňať Slovan
Ďalšou posilou DAC-u Karsten Ayong
Správa - 2019.01.14.
Ďalšou posilou DAC-u Karsten Ayong
Stretnutie s Bayom
Správa - 2019.01.13.
Stretnutie s Bayom