Az új jelszót elküldtük a megadott e-mail címre!
Hibás ellenőrző kód!
Új felhasználó
Ha Ön még nem rendelkezik felhasználónévvel és jelszóval, kattintson a regisztráció gombra. A regisztráció ingyenes.
Amennyiben elfelejtette a bejelentkezéshez szükséges jelszavát, kérjük adja meg az e-mail címet, amivel regisztrált a vidi.hu oldalra. A rendszer elküldi Önnek e-mailben az új jelszót.
A megadott e-mail címre elküldtük az új jelszó generálásához szükséges linket!
www.fcdac.sk
huen
FC DAC 1904
FC DAC 1904
KukkoniaMOLSt.NicolausTatra BillingOTP BankaMOL Football Academy
SprávyPolnočná večera a Vianoce na pláži
Polnočná večera a Vianoce na pláži
2017 december 27.Autor: Krisztián NagyZdroj: denník Šport, 23.12.2017
NAPÍSALI O NÁS
Polnočná večera a Vianoce na pláži

Na futbalové aj nefutbalové témy sa s naším ľavým obrancom Ericom Davisom zhováral denník Šport.

Ako trávi najkrajšie sviatky v roku panamský obranca Dunajskej Stredy ERIC DAVIS?

 

Zvyky počas vianočných sviatkov sú v rôznych krajinách odlišné. Na Slovensku sa dávajú darčeky pod vianočný stromček, pochutnávame si na kapustnici a kaprovi. V USA dostávajú darčeky do ponožiek zavesených nad krbom a jedia moriaka. Vo Francúzsku nesmie chýbať na štedrovečernom stole syr. Ale ako vyzerajú Vianoce v Paname? V krajine, ktorá sa nachádza na pomedzí Južnej a Strednej Ameriky a známa je najmä prieplavom spájajúcim Tichý a Atlantický oceán. Má vyše tri milióny obyvateľov a jedným z nich je aj Eric Javier Davis Grajales. Šikovný ľavý obranca, ktorý už viac ako dva roky pôsobí na Slovensku, v septembri 2015 ho angažovala Dunajská Streda.

 

Viete si predstaviť vianočné sviatky v teplote okolo 30 stupňov Celzia? Príjemné, že? Pre Panamčanov však nič výnimočné. V Strednej Amerike je koncom roka horúco, ale Panamčanom to vôbec nevadí. Príjemným teplotám prispôsobili aj slávenie najkrajších sviatkov v roku. „Na Štedrý deň 24. decembra sa celá rodina stretne u mojich rodičov. Rozprávame sa, smejeme sa a netrpezlivo čakáme na večeru. Tú jeme až o polnoci, nikdy nie skôr. Cez deň sa však nepostíme, nemáme taký zvyk,“ tvrdí o vianočných zvykoch Eric Davis.

 

FIESTA V ULICIACH

Hovorí sa, že jesť neskoro v noci nie je zdravé. Platí to však len v prípade, že si hneď potom ľahnete spať. U horkokrvných Panamčanov nemôžete počítať so skorou večierkou. K ich temperamentu patria „fiesty“ pri každej príležitosti, výnimku nerobia ani na Vianoce. „Po večeri ideme do ulíc. Robia to všetci a vonku sa rozprúdi jedna veľká oslava, nechýbajú ohňostroje. Neviem si predstaviť, že by som bol na Štedrý večer doma,“ doplnil so šibalským úsmevom na tvári Davis.

 

Aj v Paname majú klasický vianočný stromček a zvyk odovzdávania darčekov sa zachoval aj v týchto končinách. „Nečakajte nič nezvyčajné. Normálne si necháme darčeky pod stromčekom a rozbaľujeme ich až po večeri. Typické vianočné jedlo je u nás mäsový vývar a kura s ryžou a fazuľou. Po rozbalení darčekov ideme von. Keďže 30-stupňová horúčava je počas Vianoc bežná, chodíme na pláž, tam je predsa len prijateľnejšia klíma. Pre vás to asi znie exoticky, ale mne sa Vianoce automaticky spájajú s plážou a oslavou,“ opísal priebeh vianočného večera 26-ročný rodák z Colonu, mesta na brehu Karibského mora.

 

„Na Slovensku mi je v zimných mesiacoch poriadne chladno, strašná zima. Neviem si na to zvyknúť a asi si ani nezvyknem,“ povedal Davis chytajúc sa okolo vlastných ramien komicky znázorňujúc, že sa trasie od zimy.

 

K tradičným vianočným zvykom na Slovensku je zájsť si na polnočnú omšu. Panama je kresťanská krajina, ale vianočnú polnočnú omšu tam nevyznávajú. Aspoň nie v rodine Davisovcov. „Do kostola chodíme každú nedeľu, keď Vianoce pripadnú na nedeľu, tak ideme na omšu aj cez Štedrý deň. Keď sú Vianoce v bežný deň, do kostola nechodíme, a už vôbec nie o polnoci,“ pousmial sa krajný obranca s indiánskymi koreňmi.

 

HISTORICKÝ POSTUP

Panama sa tento rok prvýkrát v histórii prebojovala na svetový šampionát. V zóne CONCACAF obsadila tretie miesto za Mexikom a Kostarikou, pričom nechala za sebou aj favorizovaný Honduras a najmä USA. „Je to pre nás historický úspech. Dva dni bol v krajine štátny sviatok, ktorý vyhlásil prezident. Oslavovali sme, ako býva zvykom aj inde, jazdou mestom v otvorenom autobuse. Sprevádzali nás desaťtisíce fanúšikov, bolo to niečo neopísateľné. Ale účasť na majstrovstvách sveta je pre nás veľká zodpovednosť. Nechceme byť len do počtu, ale túžime zohrať dôstojnú úlohu a keby sa nám podarilo postúpiť zo skupiny, bola by to paráda,“ zaželal si Eric Davis, ktorý je stabilný panamský reprezentant. Za národný tím odohral už takmer 40 zápasov.

 

Panama sa pri svojej premiére na svetovom šampionáte stretne v G-skupine postupne s Belgickom, Anglickom a Tuniskom. „Tešíme sa na zdatných súperov. Ja jednoznačne najviac na Anglicko. Dúfam, že nastúpim a budem si môcť vyskúšať, ako sa bráni Raheem Sterling. Jeden z najrýchlejších a najlepších krídelníkov na svete by bol pre mňa veľká výzva, ale rozhodne by som mu nedaroval nič zadarmo,“ sebavedome vyhlásil Davis, ktorý má dva futbalové vzory, zhodou okolností Brazílčanov. Obdivuje Ronalda a Marcela. „Prvého za jeho obdivuhodnú schopnosť strieľať góly a druhého aj pre to, že hrá na rovnakom poste ako ja,“ pousmial sa Eric Davis.

 

Najväčšia hviezda v panamskej reprezentácii je Roman Torres pôsobiaci v americkom klube Seattle Sounders. „Práve on strelil rozhodujúci gól v zápase proti Kostarike, ktorý nás posunul na šampionát,“ objasnil Davis. Väčšina jeho reprezentačných spoluhráčov pôsobí v domácej najvyššej súťaži, prípadne v severoamerickej MLS.

 

ŠPECIALISTA NA POSTUPY

Panamskú reprezentáciu trénersky vedie Kolumbijčan Hernan Dario Gomez. Nesmierne zaujímavá osoba futbalových reálií. Iba dvom koučom v histórii sa podarilo priviesť na majstrovstvá sveta tri rôzne krajiny. Hernan Dario Gomez je jeden z nich, druhý je Francúz Henri Michel. Gomez sa s rodnou krajinou kvalifikoval na MS 1998, Ekvádor priviedol na šampionát o štyri roky neskôr a tento rok spečatil postup s Panamou. Ekvádor a Panama predtým nikdy neštartovali na MS. „Podľa mňa to nie je náhoda. Ukázal sa ako veľký odborník s množstvom skúseností. Jeho výhodou je, že dokáže stmeliť mužstvo, motivovať ho a potom aj profesionálne pripraviť hráčov na každého súpera. Vnímam ho ako skvelého trénera a tiež človeka,“ vyhlásil Eric Davis.

 

V protiklade s jeho tvrdením však vyznieva fakt, že v auguste 2011 v Bogote Gomez fyzicky napadol neznámu ženu pred vstupom do baru. Za svoj hanebný čin sa srdcervúco ospravedlnil a odstúpil z technickej komisie majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov. Neskôr pod tlakom verejnosti, sponzora kolumbijskej futbalovej reprezentácie, politických i spoločenských elít rezignoval aj na post kormidelníka národného tímu Kolumbie, ktorého sa pôvodne nechcel vzdať.

 

CEZ POL SVETA DO DAC-u

Eric Davis prišiel na Slovensko pred vyše dvoma rokmi z panamského klubu Sporting San Miguelito. „Spočiatku to bolo pre mňa zložité, ale už som si zvykol. Život na Slovensku je úplne iný ako v Paname, či už pre klimatické podmienky, zvyky, alebo mentalitu ľudí. Keď mám pred sebou vytýčený cieľ, dokážem sa aklimatizovať na akékoľvek prostredie a tým cieľom bolo pravidelne hrávať.“

 

Počas jesennej časti Ericovi v Dunajskej Strede robili spoločnosť aj manželka s dcérkou, tie však v novembri odišli domov. Teraz je už s nimi aj on.

 

Davis sa na záver pristavil aj pri domácich zápasoch DAC-u, na ktoré chodí pravidelne veľký počet návštevníkov. „DAC môže byť vzor pre ostatné slovenské kluby, pokiaľ ide o infraštruktúru a prácu s fanúšikmi. Síce nerozumiem, čo kričia a ako povzbudzujú, napriek tomu mi ich skandovanie dáva podporu a veľkú vnútornú silu. Určite sú výraznou podporou pre celé mužstvo. Veľmi si vážim ich pomoc.“

 

NIČ NIE JE ISTÉ

Hoci Eric Davis stabilne býva v nomináciách Panamy na súťažné aj prípravné zápasy, nemyslí si, že má istú účasť na budúcoročných majstrovstvách sveta. „Každý deň vstávam s myšlienkou veľkej motivácie. Chcem sa dostať do kádra na MS a verím, že sa mi to podarí. Vonkoncom nemám istotu účasti. Na môj post ľavého obrancu je zdatná konkurencia, tlačí sa naň Luis Ovalle, preto musím aj v klube podávať stabilne dobré výkony,“ tvrdí ľavý obranca, ktorý v kvalifikácii o postup na MS 2014 odohral štyri stretnutia.

 

Tento článok bol zverejnený dňa 23.12.2017 v tlačenej verzii denníka Šport, strana 12

Autor: ONDREJ LAUKO

Súvisiace správy
Takýchto legionárov chceme
Správa - 2016.03.02.
Takýchto legionárov chceme
Davis trávi Vianoce na pláži
Správa - 2018.12.22.
Davis trávi Vianoce na pláži
Zsolt Kalmár hráčom jesene 2018!
Správa - 2018.12.06.
Zsolt Kalmár hráčom jesene 2018!
Bayovci postúpili na APN 2019, Herc s kapitánskou páskou i gólom
Správa - 2018.11.22.
Bayovci postúpili na APN 2019, Herc s kapitánskou páskou i gólom
Reprezentanti v akcii
Správa - 2018.11.14.
Reprezentanti v akcii