Az új jelszót elküldtük a megadott e-mail címre!
Hibás ellenőrző kód!
Új felhasználó
Ha Ön még nem rendelkezik felhasználónévvel és jelszóval, kattintson a regisztráció gombra. A regisztráció ingyenes.
Amennyiben elfelejtette a bejelentkezéshez szükséges jelszavát, kérjük adja meg az e-mail címet, amivel regisztrált a vidi.hu oldalra. A rendszer elküldi Önnek e-mailben az új jelszót.
A megadott e-mail címre elküldtük az új jelszó generálásához szükséges linket!
www.fcdac.sk
huen
FC DAC 1904
FC DAC 1904
KukkoniaMOLSt.NicolausTatra BillingOTP BankaMOL Football Academy
SprávyLen málokto cez neho prejde
Len málokto cez neho prejde
2018 január 27.Autor: Krisztián NagyZdroj: denník Šport, 26.1.2018
NAPÍSALI O NÁS
Len málokto cez neho prejde

Denník Šport zaradil nášho mladého obrancu Dominika Špiriaka medzi najväčšie talenty slovenského futbalu.

„Byť kapitánom v reprezentácii je pre mňa veľká česť,“ hovorí stredný obranca DOMINIK ŠPIRIAK v seriáli denníka Šport SLOVENSKÉ TALENTY

 

Na tento zápas sa náramne tešil. Na tribúne sedela jeho rodina a kamaráti, ktorí úpenlivo čakali na úvodný výkop. Predsa len, nestáva sa každý deň, aby Angličania prišli odohrať priateľské stretnutie na Slnečné jazerá v Senci. Pre slovenskú devätnástku a zvlášť pre jej kapitána Dominika Špiriaka bol 9. október 2017 veľkým dňom. „Chcel som si to užiť, lebo takýto zápas sa už nemusí pritrafiť. Navyše na mojej domácej pôde v Senci,“ skonštatoval na úvod talentovaný stopér.

 

Špiro, ako ho spoluhráči prezývajú, spraví dojem na človeka už pri prvom stretnutí. Hneď je vám jasné, že z osobnostných kvalít vyčnievajú skromnosť a pokora. Na trávniku je však iný, nenechá so sebou zametať. Presvedčiť sa o tom mohli aj mladí Angličania, ktorým za krátky čas stihol zneškodniť zopár nádejných útokov.

 

Potom prišiel moment, vďaka ktorému získal spomínaný prípravný duel negatívnu konotáciu. Po polhodine hry sa Dominik Špiriak dostal do osobného súboja na vlastnej polovici. Hoci to na prvý pohľad vyzeralo tak, že Slováci stratili loptu, vďaka svojmu kapitánovi ju znova získali späť. Väčšina hráčov by takýto súboj vypustila. On nie. Veľa to vraví o jeho prístupe k povinnostiam. Nasledoval pád na trávnik a bolestivá grimasa. „Ten osobný súboj vyzeral na prvý pohľad celkom nevinne. Ja som mu vypichol loptu, lenže stál som vtedy len na jednej nohe a on sa na mňa navážil. Angličan mi vzápätí spadol na nohu a vtedy som v kolene pocítil vyvrtnutie,“ lovil v pamäti odchovanec seneckého futbalu. Keď sa postavil na nohy, všetci si zhlboka vydýchli. Na trávnik sa síce vrátil, ale po niekoľkých minútach z neho musel znova zísť. „Keď som behal rovno, všetko bolo v poriadku. Keď som sa však pokúsil zmeniť smer, v kolene som zacítil veľkú bolesť. Nechcel som riskovať, pretože som si uvedomoval, že už o necelý mesiac na nás čaká kvalifikácia na majstrovstvá Európy.“ V nej sa Dominik Špiriak napokon nepredstavil, zabránil mu v tom natrhnutý bočný väz. Na viac než tri týždne musel zabudnúť na futbal. Po tejto nútenej prestávke prišla na rad rehabilitácia a postupný návrat na futbalové trávniky.

 

PRIRODZENÝ VODCA

 

Bratislavský rodák okúsil v detstve hneď niekoľko športových disciplín, od začiatku však vedel, ktorej z nich sa chce naplno venovať. O svojej voľbe nikdy nezapochyboval. „Otec ma odjakživa ťahal do futbalu, mama sa ma zas pokúšala prehovoriť na tenis. Tiež som v škole vynikal v atletike, chceli ma zlanáriť aj do klubu, ale u mňa zvíťazil na plnej čiare futbal,“ prezradil 181 cm vysoký obranca, na ktorého mal veľký vplyv aj jeho starší brat Jakub. Ten si ako brankár vyskúšal pôsobenie v mládežníckej akadémii anglického mužstva Derby County. Tam sa prišiel ukázať aj Dominik, ale šancu dostal len v jednom modelovanom zápase. Špiriak to skúšal aj v Cracovii Krakov, no napokon sa rozhodol, že bude pokračovať doma na Slovensku. V lete 2016 prestúpil z materského klubu SFM Senec do Dunajskej Stredy.

 

Na reprezentačnej úrovni nastúpil za výbery do 15, 16, 17, 18, 19 a 20 rokov. V devätnástke plní úlohu kapitána tímu. „Byť kapitánom v reprezentácii je pre mňa veľká česť a nesmierne si to vážim. Sme tam výborná partia a som veľmi rád, že s chalanmi môžem byť v podstate od svojich pätnástich rokov,“ dodáva s plnou vážnosťou. Prečo sa práve Dominik stal kapitánom národného tímu? „V kolektíve, ktorý sme mali k dispozícii, vyčnieval ako vodcovská osobnosť. Je schopný organizovať a dirigovať hru zozadu, pretože ju zo svojej pozície najlepšie vidí. Má v sebe istú charizmu, vďaka ktorej ho mužstvo rešpektuje. Ak niečo povie, či už na trávniku alebo mimo neho, chlapci naňho vždy dajú. Je to prirodzený vodca,“ uviedol na margo svojho zverenca tréner U19 Milan Malatinský.

 

DYNAMICKÝ A RÝCHLY

 

Dominik pred spomínaným zranením získaval zápasovú prax v „béčku“ DAC, ktoré hráva v III. lige západ. Tu ho má na starosti Branislav Fodrek. Bývalý záložník Artmedie Petržalka pozná mladého obrancu veľmi dobre, keďže ho trénoval ešte počas pôsobenia v Senci, keď Špiriak zvykol nastupovať proti o tri roky starším futbalistom. Už tu ukázal svoj veľký talent a potenciál. „Moderný stredný obranca by mal byť vysoký, čo nie je jeho prípad, ale dokáže to veľmi dobre nahradiť svojím čítaním hry. Vďaka svojej dynamike a rýchlosti je veľmi silný v osobných súbojoch. V situáciách jeden na jedného cez neho prejde len málokto. Určite však bude musieť zlepšiť prácu s loptou, súčasní stopéri musia byť konštruktívni a podieľať sa na útoku. Ale to chce čas a veľa opakovaní v tréningovom procese,“ povedal nám Fodrek.

 

V Dunajskej Strede má Špiriak veľmi silnú konkurenciu, v strede obrany hrajú Huk so Šatkom, ktorí sú považovaní za jednu z najlepších stopérskych dvojíc v našej lige. „S chalanmi spolu vychádzame veľmi dobre. Samozrejme, vnímam to, že hrajú na mojej pozícii a de facto mi berú minutáž, ale vždy sa napokon ukáže, že hrá ten lepší. Ja sa od nich ešte mám čo učiť. Sú starší a vo svojej hre majú mnoho zaujímavých vecí. Ja som rád, že som spolu s nimi v jednom klube. Keď sa mi na tréningu niečo nepodarí, bavíme sa o tom spolu. Rozoberáme tieto veci podrobne a snažíme sa vždy nájsť to správne riešenie,“ prezradil mladý stopér.

 

ANGLIČTINA Z FILMOV

 

Pôsobenie v DAC si šikovný obranca pochvaľuje. Jedným z dôvodov je aj súčasný kouč mužstva Marco Rossi. Typický Talian, ktorý lipne na dobrej organizácii a pevnej obrane. Tej venuje v tréningovom procese veľkú pozornosť. Pocítil to aj Dominik Špiriak, ktorý sa od nového kormidelníka naučil množstvo nových vecí. „Keďže tréner Rossi bol počas hráčskej kariéry stopér, je na nás obrancov asi trochu tvrdší ako na ostatných. Najviac kladie dôraz na pozičnú hru, stále nám prízvukuje, aby sme sledovali loptu aj bránku. Postavenie tela musí byť také, aby hráč bol schopný neustále sledovať hru. Nemôže sa stať, že brániaci hráč je zle postavený a prihrávka mu prejde poza chrbát.“

 

Po tréningových jednotkách, ktoré bývajú neraz úmorné, trávi Špiriak voľný čas vo svojom apartmáne a venuje sa svojmu obľúbenému relaxu - sledovaniu filmov. Tie pozerá v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Aj takto piluje angličtinu, ktorá je v kabíne jazykom číslo jeden. Je to zároveň dobrá príprava na tohtoročnú maturitu. Ale kedy mu potom zostáva čas na priateľku? „Priateľka momentálne nie je žiadna. V tejto chvíli ani nie je veľa času na zoznamovanie sa s dievčatami. Ale ak si prečítajú tento článok, pokojne sa môžu ozvať,“ dodáva s úsmevom. Takže, dievčatá, nech sa páči…

 

OČAMI SPOLUHRÁČA

 

„Podľa mňa je to super chalan, najmä čo sa správania týka. Je to kvalitný futbalista, ktorý sa už v mladom veku začína presadzovať v seniorskom futbale. Vychádzame spolu veľmi dobre. Pamätám si, že keď som prišiel do Dunajskej Stredy, on bol prvý hráč, s ktorým som sa zoznámil. No a odvtedy sa kamarátime. Keď som bol zranený a chodil som s barlami, ochotne mi vždy nakúpil potraviny či doniesol obed,“ povedal o svojom spoluhráčovi talentovaný brankár DAC Benjamín Száraz.

 

KTO JE DOMINIK ŠPIRIAK

NARODENÝ: 22. marca 1999 v Bratislave

VÝŠKA/VÁHA: 181 cm/75 kg

KLUBY: SFM Senec, FK DAC 1904 Dunajská Streda

POST: stredný obranca

REPREZENTAČNÉ VÝBERY: Slovensko 15, 16, 17, 18, 19 a 20

BILANCIA V TEJTO SEZÓNE: FK DAC 1904 Dunajská Streda B, 8 zápasov

 

Tento článok bol zverejnený dňa 26.1.2018 v tlačenej verzii denníka Šport, strana 6

Autor: PETER JAČIANSKY

Foto: FCDAC. SK

Foto popis: Stredný obranca Dominik Špiriak v plnom tréningovom nasadení. Spolu s „áčkom“ sa momentálne pripravuje na štart jarnej časti.

Súvisiace správy
Špiriak, Slančík, Bednár aj Baumgartner pri výhre nad Fenerbahce
Správa - 2019.01.11.
Špiriak, Slančík, Bednár aj Baumgartner pri výhre nad Fenerbahce
Bayovci postúpili na APN 2019, Herc s kapitánskou páskou i gólom
Správa - 2018.11.22.
Bayovci postúpili na APN 2019, Herc s kapitánskou páskou i gólom
Reprezentanti v akcii
Správa - 2018.11.14.
Reprezentanti v akcii
Dominik Špiriak s číslom 350
Správa - 2018.10.24.
Dominik Špiriak s číslom 350
Sedem hráčov predĺžilo kontrakt
Správa - 2018.08.06.
Sedem hráčov predĺžilo kontrakt