Aktuality

Napísali nás: Kedysi nádejný tanečník je dnes nádejný útočník

Napísali nás: Kedysi nádejný tanečník je dnes nádejný útočník

A-TÍM
|
Aktuality
| pi 2.2.2024, Nagy Krisztián, foto: Örzsik Ödön, Lelkes Ernő

Denník Šport vo svojom seriáli Slovenské talenty predstavuje tento týždeň mladého útočníka DAC-u Zorana Záhradníka.

Futbalista Dunajskej Stredy ZORAN ZÁHRADNÍK má len 18 rokov, ale vo svojej kariére toho stihol už dosť

Absolvovať debut v najvyššej súťaži a streliť v nej premiérový gól ešte pred dovŕšením dospelosti je vec, ktorá sa vo svete futbalu deje pomerne často. Šikovný útočník Zoran Záhradník však predstavuje anomáliu, keďže jeho prvý zápas a prvý gól delia takmer dva roky. V Niké lige sa prvýkrát objavil ešte ako hráč Michaloviec, do streleckej listiny sa však zapísal až ako člen dunajskostredského kádra. Na Žitnom ostrove považujú Záhradníka za klenot slovenského futbalu, a preto si ho strážia ako oko v hlave.

Príbeh talentovaného zakončovateľa sa podobá na mnohé iné. Malému chlapcovi predstavili futbalovú loptu a on sa do nej na prvý pohľad zamiloval. Zahorel k nej takou láskou, že ju naháňa dodnes. „Od začiatku tu bol pre mňa iba futbal. Priviedol ma k nemu otec, ktorý dozeral na moje prvé kroky. V minulosti sám hrával, takže sa dá povedať, že som to po ňom zdedil. Ako futbalista absolvoval mládežnícke kategórie v Košiciach a neskôr pôsobil v nižších súťažiach. Mama síce nešportovala, ale paradoxné je, že práve ona ma viac tlačila k športu,“ prezradil nám Zoran Záhradník, ktorý vstúpil do sveta organizovaného futbalu ako šesťročný v klube MFK Zemplín Michalovce. K strieľaniu gólov sa ale musel prepracovať postupne. „Pravda je taká, že som začínal v bránke. Prišiel som na prvý tréning a kouč ma okamžite poslal na brankársky post. Ale zdržal som sa tam len veľmi krátko, keďže tréner ma neskôr posunul vyššie do poľa. Ale vtedy som nad tým absolútne nepremýšľal. Bol som malý chlapec a vôbec by mi nenapadlo, že budem hrávať futbal profesionálne,“ skonštatoval 18-ročný mladík. Futbal bol od prvého momentu najvyššia priorita, ale to neznamená, že si nevyskúšal aj iné aktivity. „Venoval som sa hádzanej, hral som na gitaru a dokonca som aj tancoval. V Sečovciach, odkiaľ pochádzam, fungovala tanečná skupina s názvom Mars. Do nej ma prihlásila moja mama a strávil som tam približne rok, možno dva. To už presne neviem. Takže svojho času bol zo mňa nádejný tanečník. Bol som tam jediný chlapec medzi päťdesiatimi dievčatami,“ pousmial sa Záhradník a neveriacky pokrútil hlavou. Ten hlavný tanec sa však odohrával na trávniku, kde začínajúci futbalista reprezentoval farby Michaloviec. „Život v mládežníckej akadémii bol super. Okolo mňa boli stále tí istí chlapci, s ktorými sme tvorili vynikajúcu partiu. Ale tam to nekončilo. Mali sme výborných trénerov a v klube panovalo rodinné prostredie. Presne tak som sa tam vždy cítil, ako v rodine. Michalovce sú menší klub, takže všetci sme sa navzájom poznali.“

O DEŇ NESKÔR

Tvrdá drina sa Zoranovi Záhradníkovi vyplatila. Prvý kariérny míľnik prišiel 21. augusta 2021, keď sa mladučký útočník prvýkrát objavil v Niké lige. „Bral som to ako normálnu vec. Samozrejme, bol som veľmi rád, že som mohol nastúpiť a že tréner Miroslav Nemec do mňa vložil takú dôveru. Nechcel som si to však príliš pripúšťať, aby som na seba nevytvoril zbytočný tlak. Pred príchodom na trávnik som ale cítil veľkú nervozitu, niečo také som v mládežníckych kategóriách nezažil. Trvalo to len chvíľu, krátko po príchode na ihrisko to pominulo,“ zaspomínal si ofenzívny futbalista, ktorý nebol ďaleko k tomu, aby sa z neho stal najmladší debutant v najvyššej súťaži. Držiteľom rekordu je Andrej Rendla (16 rokov a 1 deň). Záhradník mal v deň debutu 16 rokov a 2 dni. „Už taký mesiac predtým som vedel, že mi to nevyjde a že ak dostanem šancu, tak sa mi to podarí o deň neskôr. No povedal som si, že by som mohol byť aspoň najmladší strelec, ale ani to sa mi napokon nepodarilo,“ uviedol tínedžer. Podarilo sa mu ale niečo iné. Upútal totiž pozornosť vedenia Dunajskej Stredy, ktorá ho vlani v závere zimného prestupového obdobia získala do svojich služieb. „Mal som telefonát od trénera Dunajskej Stredy Adriana Guľu, ktorý mi povedal, že by ma chcel v mužstve. Následne som sa o tom rozprával s rodičmi a spolu sme dospeli k názoru, že to tak asi malo byť. Aj preto som veľmi rýchlo akceptoval ponuku od Dunajskej Stredy. Toho času na premýšľanie ani nebolo veľa…“ povedal „Zoro“, ako znie jeho prezývka. Kladný vzťah nemá len k futbalu, ale aj k vzdelaniu. „Stále študujem na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach, kde mám individuálny študijný plán, takže chodím pravidelne na testovania. Práve teraz som vo štvrtom ročníku, čo znamená, že sa blížia maturitné skúšky. Áno, prežívam to určite inak ako moji rovesníci, ktorí sú v škole každý deň. Tu však musím dodať, že moja mama je učiteľka, takže si to asi viete predstaviť. Testy sú u nás doma na bežnom poriadku, na nejaké podcenenie školských povinností nie je šanca.“

VZOR KRSTOVIČ

Po príchode na Žitný ostrov sa Záhradníkovi otvorili nové možnosti. Okrem staršieho dorastu tu bola druhá liga v Šamoríne a tiež najväčšie lákadlo - Niké liga. V nej zaznamenal druhý kariérny míľnik 5. augusta 2023, keď Košiciam strelil svoj prvý gól. Po tomto góle prišla výrazná zmena imidžu, keď sa z dlhovlasého chlapca stal holohlavý. „Tá myšlienka, že sa po strelení premiérového gólu v Niké lige ostrihám, pochádza ešte z Michalovciach. V Dunajskej Strede sa toho chytil Nikola Krstovič, ktorý mi po tom presnom zásahu kričal z lavičky, že na druhý deň prídem o vlasy. Z toho gólu som mal obrovskú radosť, ale rýchlo som si uvedomil, že z vlasov sa už dlho tešiť nebudem. A čo k tým vlasom povedať? Po vypuknutí pandémie ma začala strihať mama, ale nebolo to veľmi dobré, a preto som si nechal narásť dlhé vlasy. Takto som vyriešil problém so strihaním,“ utrúsil útočník, s ktorým sme preberali aj jeho vzťah už s bývalým spoluhráčom Krstovičom. „Stále sme spolu v kontakte, tu a tam si vymeníme pár správ. Som rád, že som ho zažil v Dunajskej Strede a že som mohol pracovať v jeho blízkosti. Absolvoval som s ním individuálne tréningy a snažil som sa od neho naučiť čo najviac. Či sa bavíme o hre chrbtom k bránke, alebo o zakončení ako takom. To jeho sebavedomie by chcel mať asi každý futbalista,“ vyhlásil Zoran Záhradník. Podobne ako Krstovič, aj on má skúsenosť s talianskym futbalom, keďže bol na skúške v klube Spezia Calcio. „Bola to skvelá skúsenosť, pretože som mal možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa robí futbal v zahraničí. Zároveň som sa presvedčil o tom, aké dôležité je ovládať cudzí jazyk. V tom čase som ešte nevedel po anglicky tak dobre ako teraz. Tam som si uvedomil, že ak by som jedného dňa chcel vyskúšať futbal za hranicami, tak bez jazyka to jednoducho nepôjde. Čo sa týka tamojších hráčov, chlapci ako my… Akurát že ten prístup je v niečom iný.“

OČAMI SPOLUHRÁČA

„So Zorom som sa prvýkrát stretol ešte počas pôsobenia v Michalovciach, keď k nám prišiel z dorastu, aby trénoval s prvým mužstvom. Už vtedy som v ňom videl túžbu presadiť sa a veľké chcenie. Myslím si, že práve toto ho najlepšie vystihuje. Najviac sa mi na ňom páči jeho charakter, nielen na trávniku, ale aj mimo neho. Futbalu sa snaží odovzdať sto percent. Ja som podobný typ, a preto si takýchto hráčov veľmi vážim. Je to super chalan a útočník s výborným zakončením, súbojový, agresívny… Má výbornú mentalitu a ja mu vždy rád pomôžem, keď si ku mne príde po radu,“ povedal o Zoranovi Záhradníkovi jeho spoluhráč z útočnej formácie Matej Trusa.

KTO JE ZORAN ZÁHRADNÍK

- Narodil sa 19. augusta 2005 v Michalovciach, kde ako šesťročný začal hrávať futbal za miestny klub MFK Zemplín.
- Pozornosť celoštátnych médií upútal 21. augusta 2021, keď vo veku 16 rokov a 2 dni debutoval v zápase Niké ligy proti Liptovskému Mikulášu (2:1). Na trávnik ho vtedy v samom závere poslal kouč Miroslav Nemec.
- Do Dunajskej Stredy prišiel vo februári 2023, pričom počas jarnej časti naberal skúsenosti „na farme“ v Šamoríne, kde hrával druhú ligu.
- Premiérový gól v Niké lige strelil 5. augusta 2023 v zápase proti Košiciam (5:2). Sieť rozvlnil vo veku 17 rokov, 11 mesiacov a 17 dní. V tej chvíli sa z neho stal druhý najmladší strelec žlto-modrých po Rolandovi Černákovi (17 rokov a 25 dní).
- Slovensko reprezentoval v národných tímoch do 17, 18 a 19 rokov. V devätnástke sa naposledy objavil v novembri, keď v zápase proti Malte (3:0) zaznamenal bilanciu 1+1.

Tento článok bol zverejnený dňa 2.2.2024 v tlačenej verzii denníka Šport, strana 7
Autor: PETER JAČIANSKY