Aktuality

Od apríla VAR už aj na Slovensku

Od apríla VAR už aj na Slovensku

A-TÍM
|
Aktuality
| ne 28.3.2021, TASR (foto), Krisztián Nagy (text)

Čo treba vedieť o systéme VAR a čo si o ňom myslí tréner DAC-u Bernd Storck a opora našej defenzívy Dominik Kružliak?

Slovenská najvyššia súťaž sa od apríla stane ďalšou, v ktorej bude rozhodcom pomáhať systém VAR, teda video asistent rozhodcu (video assistant referee).

Systém VAR, ktorého technológiu i implementáciu do najvyššej slovenskej súťaže má v kompetencii Slovenský futbalový zväz (SFZ) s Úniou ligových klubov (ÚLK) ako partnerom, bude zavedený vo Fortuna lige od 3. apríla 2021, t.j. od 3. kola nadstavbovej časti sezóny. Služby VAR budú rozhodcovia využívať v dvoch zápasoch z každého kola. Týka sa to televíznych zápasov, teda zápasov, ktoré si fanúšik môže pozrieť na televíznych obrazovkách prostredníctvom vysielateľov Orange Sport a RTVS. „Je to najmä z dôvodu, že tieto zápasy disponujú profesionálnym zdrojom signálu z televíznych kamier,“ uviedol projektový manažér SFZ Vladimír Medveď.

V spomenutom 3. kole nadstavby nastúpi DAC budúcu nedeľu v Žiline pre kamerami Orange Sport, mali by sme teda hrať už aj za asistencie VAR.

„Veríme, že systém VAR bude prínosom pre Fortuna ligu. Počas celej sezóny sme spolupracovali so SFZ pri implementácii systému na jednotlivých štadiónoch našej ligy a VAR bežal už v tzv. offline podobe. Projekt plne zastrešuje Slovenský futbalový zväz. VAR je napojený na televízne stretnutia, ktoré sú od začiatku jarnej časti Fortuna ligy snímané v zvýšenom produkčnom štandarde na 9 kamier. Fanúšik má nielen lepší zážitok z futbalu, čo sa odráža aj na číslach sledovanosti, ale navýšenie počtu kamier bola nevyhnutnosť práve pre systém VAR. Kluby Fortuna ligy spoločne s partnermi vytvorili maximálne úsilie pri implementácii projektu,“ povedal pre portál Fortuna ligy prezident ÚLK Ivan Kozák.

Základné princípy systému VAR

VAR je asistent rozhodcu, ktorý kontroluje rozhodnutia prijaté hlavným rozhodcom s použitím video signálu. Cieľom je minimalizovať ľudské chyby, ktoré majú podstatný vplyv na výsledok zápasu.

Dôležité je uvedomiť si, že VAR asistuje rozhodcovi iba v prípade jasnej a očividnej chyby, alebo prehliadnutie incidentu v súvislosti s:
- gólom
- pokutovým kopom
- priamo udelenou červenou kartou
- chybnou identifikáciou hráčov (keď rozhodca nesprávne udelí červenú kartu)

Tím VAR umiestnený vo videooperačnej miestnosti (VOR) automaticky kontroluje každé rozhodnutie hlavného rozhodcu spadajúce do štyroch uvedených kategórií. V miestnosti je VAR rozhodca, jeho asistent (AVAR) a operátor systému. Nachádzajú sa tam štyri monitory, z toho jeden ide o niekoľko sekúnd pozadu a v prípade potreby môže VAR rozhodca okamžite skontrolovať situáciu na „oneskorenom“ monitore. Ďalší monitor je k dispozícii pre AVAR na posudzovanie najmä postavenia hráčov mimo hry. Štvrtý monitor obsluhuje operátor systému, ktorý na pokyn VAR alebo AVAR situácie približuje, stopuje, prepína kamery atď.

Ak VAR počas kontroly nezistí žiadnu chybu, oznámi to rozhodcovi. Nazýva sa to „tichá kontrola“, ktorá si nevyžaduje žiadne ďalšie kroky a obvykle nespôsobí zdržanie v hre.

V prípade, ak VAR identifikuje možnú jasnú a očividnú chybu, existujú tri scenáre:
- rozhodnutie je zrušené na odporúčanie VAR
- odporúča sa kontrola na mieste (OFR, On-field review)
- hlavný rozhodca sa rozhodne ignorovať rady VAR

Rozhodnutie možno zrušiť aj bez OFR, ak sa týka napríklad rozhodnutia o postavení mimo hry či o mieste priestupku, t.j. či došlo k faulu vo vnútri alebo mimo pokutového územia. OFR sa odporúča najmä pri posúdení, či došlo k faulu alebo či daný priestupok treba potrestať červenou kartou. Rozhodca signalizuje OFR vytvorením obrysu obdĺžnika, naznačujúc obrazovku. Vo všetkých prípadoch zostáva konečné rozhodnutie na hlavnom rozhodcovi, ktorý môže VAR úplne ignorovať.

Čo si o zavedení systému VAR na Slovensku myslia zástupcovia nášho klubu?

Tréner Bernd Storck: „Myslím si, že zavedenie systému VAR je významný a dôležitý krok na ceste za spravodlivejším futbalom. Uľahčuje posudzovanie sporných herných situácií v šestnástke i mimo nej. Rozhodca by mal naďalej konať ako v minulosti a úlohou videorozhodcu je pomáhať mu. Dôležité bude, aby sa rozhodcovia nesústredili výlučne na videorozhodcu. Zavedenie VAR nám pomôže a keď sa pozrieme na okolité krajiny, vidíme, že je skutočne potrebné. VAR prinesie férové rozhodnutia, čím prispeje k rozvoju futbalu na Slovensku. Jednoznačne podporujem zavedenie VAR a som rád, že sa čoskoro stane skutočnosťou aj vo Fortuna lige. Ľudí však treba naučiť používať VAR, aby vedeli, kedy treba rozhodcovi pomôcť a tí si musia byť vedomí, kedy majú využiť pomoc od VAR. Dôležité je, aby VAR aj rozhodca poznali svoje úlohy, musia spolupracovať ako tím, aby sme v zápasoch videli čo najviac spravodlivých rozhodnutí.“

Dominik Kružliak: „Podporujem myšlienku, aby sme na Slovenku mali VAR. Tešíme sa na to, že rozhodnutia rozhodcu môžu byť uverené na videu, ako to vidíme vo veľkých európskych ligách. Zažili sme veľa sporných momentov v náš prospech, ale tiež proti nám, a VAR bude veľkou pomôckou pre rozhodcov. Uvidíme, ale ja na sa to každopádne teším.“

deneme bonusu
×
Dnes v 18:00 | A-tím
FK Železiarne Podbrezová
DAC 1904