A-TÍM
|
Aktuality
| ne 22.4.2018, Vrábeľ Milan

Európsky sen na dostrel! V odvetnom stretnutí so Žilinou sme boli svedkami šťavnatého, kvalitného futbalu s vysokým tempom, množstvom gólových príležitostí a nekončiacou sa dramatickou päťgólovou prestrelkou. Štvrté víťazstvo v rade a famózna sezóna DAC-u znamená, že futbalový ošiaľ na Žitnom ostrove graduje!

Marco Rossi spravil oproti predošlému zápasu so Žilinou dve nútené zmeny v základnej jedenástke. Pre kartový trest stál Kalmár a zo zranenia sa zotavuje Koštrna (chýbali nám aj zranení Blackman, Černák a Pačinda). Namiesto nich nastúpili Herc a Živković. Zaujímavý behavý futbal vo vysokom tempe sa pod Dubňom hral hneď od úvodu, keď Macej už v piatej minúte musel krotiť štipľavý Škvarkov pokus. O minútu sa vo výbornej pozícii ocitol aj Ljubičić, pálil len do bočnej siete. V deviatej minúte loptu pri rohovom kope predĺžil Huk, no pred Volešákom ju ani jeden hráč nedokázal doraziť. Na druhej strane sa pri kontre domácich prezentoval výborným vybehnutím Macej, chytajúci svoj jubilejný - päťdesiaty zápas v prvej lige. Opäť sme zatlačili my, no úspešný nebol Herc, Bayo a ani Ljubičić. Pred polovičkou polčasu sme rozbehli enormnú ofenzívnu smršť. Volešák vyboxoval tvrdý Hercov pokus, Bayo zakončil vedľa a opäť Herc sa aj napriek enormnej bojovnosti nepresadil. Gólom neskončilo ani Bayove jemné nadvihnutie lopty, ktoré minulo branú len o chĺpok. V tlaku sme pokračovali, keď Bayovi v 32. minúte po centri z pravej strany chýbal len kúsok k dorážke a rovnako skončila aj Vidova strela. O tri minúty neskôr sme našu snahu korunovali gólom, po Záhumenského centri sa pred bránou ocitol opustený Vida, ktorý nedal najmenšiu šancu brankárovi Žiliny - 0:1. Hra sa po góle dostala prevažne medzi šestnástky a jedinou odvetou na náš gól bola hlavička Mráza v poslednej minúte polčasu letiaca nad bránu. Prvé dejstvo, v ktorom sme ukázali výborný futbal, sa tak skončilo absolútne zaslúženým vedením nášho mužstva 1:0.

Druhý polčas pokračoval v podobnom duchu, no s tým rozdielom, že divákov zdvíhali zo sedadiel šance už na oboch stranách. V 49. minúte sme dokázali zvýšiť naše vedenie, keď sa Herc fantasticky preštrikoval medzi viacerých obrancov Žiliny a exportne zakončil z ostrého uhla k ľavej žrdi, odkiaľ sa lopta odrazila priamo do brány - 0:2. Do minúty prišla rýchla sprcha, presným centrom z pravej strany sa prezentoval Vallo, Mráz nemal najmenší problém umiestniť hlavičku k žrdi - 1:2. Dráma pokračovala, po góle dostali domáci vietor do plachiet, ktorý takmer zúročil Mihalík v 55. minúte, keď ho úplne osamoteného pred bránou Macej vychytal bravúrnym zákrokom. Domáci tlačili, no my sme po hodine hry založili kontru, počas ktorej Živković nahral Hercovi, ten si opäť našiel miesto a strelou do protismeru nedal šancu Volešákovi - 1:3. Tlak domácich ustál, lenže aj druhýkrát sa im podarilo znížiť. Po Káčerovej kolmici Balaj zacentroval pred Maceja, ktorý na loptu nedočiahol podobne ako Huk, a tak Mihalík zakončil do prázdnej brány - 2:3. Po góle sa spustila pekelná ofenzívna smršť na oboch stranách. Macej bol pri rohoch pozorný, kým Hanckova strela v 74. minúte sa nezmestila medzi tri žrde. Pri ďalších neúspešných príležitostiach sme sa v 79. minúte dostali do prečíslenia piati na dvoch, ktoré skončilo len Ljubičićovou zablokovanou strelou. Svoju gólovú šancu ďalej premárnil Simon najprv vychytanou strelou a následne mu chýbal polkrok k dorážke do prázdnej brány. Hra sa prelínala z jednej strany na druhú, keď po viacerých pološanciach a našich výborných obranných zákrokoch poslal Škvarka strelu tesne vedľa pravej žrdi. V záverečných minútach sa domáci tlačili dopredu, no už sme ich ustrážili a po záverečnom hvizde sme sa radovali z vydretého, ale zaslúženého triumfu.

Pätnáste víťazstvo v ročníku a štvrtý triumf v rade pre nás znamená priblíženia sa k európskemu snu a zároveň aj priblíženie sa k Trnave na sedem bodov. Senzačnú triumf s fantastickými 420 fanúšikmi v našom sektore je zároveň prvým víťazstvom v Žiline od roku 1995! Dvojzápas so „Šošonmi“ v nadstavbovej časti o titul je za nami a nás čakajú už len štyri záverečné kolá výbornej sezóny. Najbližšie na našom štadióne privítame AS Trenčín v sobotu 28. apríla o 14:45.

Marco Rossi, DAC: „Videli sme zápas dvoch mužstiev, ktoré sú vysoko agresívne a ofenzívne. Toto bolo stretnutie pre divákov. Žilinu sme sa od začiatku snažili dostať pod tlak, lebo sme vedeli, že len tak ich udržíme od našej brány. Podarilo sa nám to a prvých 35 minút bolo z našej strany najlepších v sezóne. Aj vďaka počasiu sme po prvých 35 minútach nemali toľko energie. V druhom polčase sme mali veľa šancí a rovnako aj Žilina. Potvrdili sme, že zápasy so Žilinou sú kvalitatívne a aj atraktivitou najlepšie, diváci si v nich skutočne môžu užívať futbal. Obe mužstvá sa snažili hrať, no Žilina je sklamaná z výsledku, avšak z výkonu byť nemôže. Majstrami sa stali svojim štýlom hry, čo nebola náhoda.“

Adrián Guľa, Žilina: „Vynikajúci zápas s výbornou kvalitou hry, moderný, extra zápas. Výsledok je pre nás negatívny, no prvý polčas musíme uznať, že nás Dunajská Streda vyblokovala. My sme boli jednotvárni, no konečne sa našlo nejaké mužstvo, ktoré tu hralo vysoko a my sme sa na to snažili zareagovať. V druhom polčase sme podali lepší výkon, no opäť rozhodli detaily. Jánošíkovi sa nepodarilo využiť svoju šancu, súper sa dostal do dvojgólového vedenia, ktoré sme nevedeli zvrátiť, podobne ako v celej tejto sezóne. Chlapci však do zápasu dali maximum, no rovnako spravil aj súper. Súhlasím, že z výsledku som smutný, no z nasadenia a kvality hry nie. Je lepšie odohrať takýto zápas doma, ktorý prehráme, pretože práve pri ňom sa môžeme priučiť víťazstvám. Takéto zápasy potrebujeme, toto bol totiž zápas európskej kvality.“

MŠK ŽILINA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 2:3 (0:1)