Egy újabb hétvége telt el a topligákban, mely tele volt érdekességekkel és rekordokkal. Harsányi László exkluzív rovatában ezeket összegzi.
AZ ÁGYÚSOK VAKTÖLTÉNNYEL LŐTTEK ÉS A VÉDELMÜK IS SEBEZHETŐ VOLT
Bármilyen rosszul is álljon a táblázaton az Arsenal és a Manchester United, bármilyen gondokkal is küzdjenek, ám amikor egymás ellen lépnek pályára, a néző biztos lehet benne, hogy a mérkőzés nem fullad unalomba. Ez szombaton, az Emirates Stadiumban is beigazolódott.
Ha a múlt hétvégén valamiben közös volt az Arsenal és a DAC mérkőzése, az a helyzetek sokaságának kihagyása (a DAC-nak sokkal több gólhelyzete volt, mint a londoni klubnak). Az „Ágyúsok”, akik a Manchester United ellen egyértelműen domináltak, derekasan lőtték a kaput. Az egyébként kiválóan védő David de Gea (a Unitednél kétszer is meg kéne gondolniuk, hogy elengedik-e a Real Madridhoz - a spekulációk szerint ő is része lenne Gareth Bale megatranszferének a Unitedhez) felé 23 lövés ment, ebből kilenc el is találta a 7,32 x 2,44 méter méretű kaput, azonban a gólvonalon csak egy lövés haladt át. Az is a hosszabbítás ötödik percében, hiszen a játékvezető nyolc percet hosszabbított! Ez azonban már csak arra volt elegendő, hogy a hazaiak 1:2-re szépítsenek. Danny Welbeck - aki először lépett pályára egykori csapata ellen - szintén gólt szerezhetett volna, ám elpuskázta a lehetőséget.
Rooney megmutatta nekik
Wayne Rooney megmutatta az Arsenal játékosainak, hogyan kell kinéznie egy hidegvérű befejezésnek. Rooney, aki az elmúlt napok során elérte századik válogatott szereplését, és már az Albion történetének legjobb góllövőjét, Sir Bobby Charltont üldözi, átmentette a góllövő formáját a nemzeti tizenegyből a klubcsapatába. Megköszönte Angel Di María passzát és higgadtan átemelte a kifutó kapust, Emiliano Martínezt. Találata 2:0-ra alakította a mérkőzés állását és lényegében bebiztosította a „Vörös ördögök” három pontját. Martíneznek a kapuban helyettesítenie kellett a sérült Wojciech Szczesnyt, aki csapattársával, Kieran Gibbs-szel ütközött. Gibbs volt az összecsapás negatív hőse, mert balszerencsésen, a földön fekve, már-már komikus mozdulattal juttatta a labdát saját hálójába (0:1).
Az Arsenal menedzsere, Arséne Wenger a naiv védekezést rótta fel játékosainak. A csapat csak nyolcadik helyen áll a táblázaton, és ez a klub legrosszabb ligarajtja az elmúlt 32 év során (tizenkét mérkőzésen csak tizenhét pontot gyűjtöttek). Ellenkezőleg, a Manchester United bekerült az első négybe, ahova tradíciói és kerete alapján tartozik. Ez volt Louis van Gaal első idegenbeli győzelme, mely csak a hetedik nekifutásra sikerült. Még sok munkára van szüksége, hogy egy tökéletes „ördögi” csapatot gyúrjon össze.
A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA: Arsenal-Manchester United 1:2 (0:0), gólszerzők: 90+. Giroud - 56. Gibbs öngól, 85. Rooney
MESSI - SPANYOLORSZÁG GÓLKIRÁLYA
Játékostársai a levegőbe dobálták. Már ő a rekorder. Gólmasina. A La Liga gólkirálya. Tíz évre, egy hónapra és hat napra volt szüksége arra, hogy megdöntse a baszk Telmo Zarra (251 gól) 60 éves rekordját. Az FC Sevilla ellen szerzett hétvégi mesterhármasának köszönhetően Lionel Messi 289 spanyol bajnoki mérkőzésen már 253 szerzett gólnál jár, miközben tizenhét mesterhármast ért el. Ezeket a mérkőzéseket 29 különböző városban játszotta, és csak hat nem láthatott tőle gólt. A 157 összecsapásból, melyeken Messi betalált, a Barcelona 139-en győzött és csak ötön kapott ki. A legtöbb gólt a 2011/2012-es szezon során szerezte - kerek ötvenet.
A zseniális argentin játékos 17 évesen kezdte el a gólgyártást, ekkori debütje során (2004. október 16.) kétszer is betalált a városi rivális, Espanol Barcelona kapujába. Messi csapattársai kíséretében üdvözült mosollyal nézte végig a szombati, Sevilla elleni meccs után a videofelvételt, amit a kis-nagy ember rekordjának tiszteletére állítottak össze. Visszaemlékezhetett a tíz éve lőtt első spanyol élvonalbeli góljára, mikor Ronaldinho passza után gyönyörűen emelte át a kapust és boldogan ugorhatott akkori brazil csapattársa nyakába. Nem kell mindenkinek szeretnie Messit, de a képességei vitathatatlanok. A számok és a tények magukért beszélnek.
A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA: FC Barcelona-FC Sevilla 5:1 (1:0), gólszerzők: 21., 72. és 77. Messi, 49. Neymar, 65. Rakitić - 47. Alba öngól
A HÉTVÉGE TOVÁBBI ÉRDEKESSÉGEI
Nem csak Messi, hanem fő vetélytársa is döntögeti a rekordokat. Cristiano Ronaldo az Eibarnak lőtt két találatával húszra kerekítette góljai számát, melyeket tizenkét forduló alatt ért el. Erre még senki sem volt képes Ronaldo előtt a spanyol liga történetében. A portugál játékos az összes sorozatot tekintve eddig 52 csapat ellen lépett pályára a Real mezében, és csak egynek nem lőtt gólt (Dinamo Zágráb).
A Chelsea simán vezeti a Premier League tabelláját, és még soha sem kezdte ilyen jól a bajnokságot, mint idén. Tizenkét forduló után még mindig veretlen, mind a hat hazai mérkőzését megnyerte, és mindegyiken legalább két gólt szerzett.
Az Inter-AC Milan derbire vasárnap 79 173 néző volt kíváncsi a csurig megtelt Giuseppe Meazza Stadionban, és a belépők árából 3,3 millió euro folyt be (a pontos összeg 3.324.594,44 euro), ami új rekord a derbik történetében. Csak összehasonlításképp: a DAC az idei szezonban nagyjából egymillió euróból gazdálkodik…