Beszámoló: Nagyszombat - DAC 1904 1:1 (1:0)

|
Mérkőzés
| va 23.4.2023, Kiss Balázs
article_banner

Egy elvesztett első félidőt egy megnyert második követett, minek köszönhetően egy pontot rabolva térünk haza Nagyszombatból. Fegyelmezett, biztonsági játékot és nagy taktikai csatát hozott a rangadó, melyre ezúttal közel 700 szurkoló kísérte el a fiúkat a City Arénába.

A harmadik helyezett nagyszombati Spartak otthonában folytatódott számunkra vasárnap a bajnoki küzdelem. A Zólyombrézó múlt heti legyőzése után bizakodó szellemben készült a csapat a kerületi rangadóra. Plusz motivációt jelentett az is, hogy a City Aréna az egyetlen olyan stadion, melyben ebben a szezonban még nem szereztünk pontot. Adrian Guľa csapata egyértelműen azzal a céllal érkezett, hogy ezúttal ne térjen haza zsákmány nélkül. Gavrić játékára továbbra sem számíthatott a vezetőedző, a felsőházi rájátszás 3. fordulójában lesérült szélső még nem volt bevethető állapotban. Brunetti sárga lapos eltiltása azonban lejárt, és a többiek is vállalni tudták a játékot.

Az előző fordulóban szakadó esőben kellett futballozniuk Kalmáréknak, most viszont kiváló fociidő fogadta a nagyszombati stadion gyepére kifutó játékosokat. Döcögősen indult a találkozó, a két szurkolótábor nagyobb lendülettel kezdte a meccset, mint a focisták. Adrian Guľa intenzív kézmozdulatokkal instruálta csapatát az oldalvonal mellől, míg Michal Gašparík egy fokkal nyugodtabbnak tűnt, de ő is végig a vonal mellett járkált. Egyik edző sem lehetett teljesen elégedett a látottakkal, mert nagyon sok hiba adódott mindkét oldalon.

A 18. percben az egykor a DAC-ot erősítő Koštrna jutott lövéshez, de pontatlan volt, és csak az oldalhálót találta el. A következő lehetőségnél pedig Ofori tekert jócskán mellé, Petrášnak nem kellett közbeavatkoznia. A 19. percben Blackman húzta meg az oldalvonal mellett, nagy sprintet vágott le, de megakasztották őt, az esést követő ápolás során pedig kiderült, hogy nem tudja folytatni a játékot. Guľa mester Mendeznek szavazott bizalmat helyette.

A hazaiak lábán járt többet a labda, de a védelmünk jól szűrte a támadásokat, és nem engedte helyzetbe kerülni a piros-feketéket. Más kérdés, hogy fordítva is ugyanez történt. A hangulat egy-egy sportszerűlten – a magyarokat sem kímélő, gyalázkodó – rigmustól eltekintve jó volt, mindkét oldalról folyamatosan jött a buzdítás. Az első kaput eltaláló lövésünkre a 29. percig kellett várni. Kalmár a csereként beállt Mendezzel játszott össze, majd lőtte el a labdát, de Vantruba számított rá. Ezt követően percekig a hazaiaknál volt a labda, ám veszélyes helyzetig ők sem jutottak. Štetina gondolt egy merészet, és 30 méterről kapura suhintott, Petráš azonban a helyén volt, és nem engedte a labdát a háta mögé. A 39. percben végre Krstovićé lett a labda, meg is próbálkozott egy lövéssel, melybe ketten is belevetődtek, hogy blokkolják. Ezen kívül már csak egy lényeges pillanata volt az első félidőnek: a ráadás perceiben megszületett hazai gól. Risvanis sárga lapot érő szabálytalansága után a hosszúra jött a labda, melyet Taiwo másodjára közelről a kapuba tessékelt – 1:0.

A szünetben sem Adrian Guľa, sem Michal Gašparík nem látta szükségesnek a cserét. Az első lehetőség a hazaiak előtt adódott, de Procházka próbálkozását Petráš bravúrral szögletre tolta. Ezt követően a labda megtartására helyeztük a hangsúlyt. Ez ugyan sikerült is, ám több csibészségre, nagyobb kockázatvállalásra volt szükségünk ahhoz, hogy változtassunk az eredményen. Adrián Guľa is így láthatta, mert az 55. percben húzott egy váratlant: Kalmárt lecserélte, Kružliakot hadrendbe állította. Így nem csak játékost, hanem rögtön csapatkapitányt és rendszert is cserélt a csapat. A szerkezeti átalakítás során Andzouana húzódott feljebb.

A lépés mintegy varázsütésre meg is változtatta az addig meddő támadójátékunkat, de az 57. percben még Káčer lábában maradt a gól. Pinto az alapvonal előtt csípte el a labdát, melyet Káčer végül ajtó-ablak helyzetben fölé bombázott. Két perccel később viszont már nem volt pardon, összejött az egyenlítés. Ismét Pinto volt szemfüles, ezúttal a jól helyezkedő Andzouanát vette észre, akit védője sem tudott tartani, s kapásból a hosszú sarokba helyezett – 1:1.

A gólörömben egy drapi is kifeszült a vendégszektorban. „Boldog születésnapot, főnök!"– állt rajta a felirat. A 648 sárga-kék drukker így köszöntötte klubunk tulajdonosát, Világi Oszkárt a 60. percben, utalva annak e számmal megegyező születésnapjára. Máris jobb lett a hangulat a „vendégben”, drukkereink rá is tettek egy lapáttal a buzdításra. Krstović került közel a gólszerzéshez, ám a 79. percben mellé lőtte a ziccert. Izgalmas utolsó 10 perc következett, közben a cserék is megtörténtek mindkét oldalon, de a kapuk nem forogtak veszélyben. Taktikus mezőnyjáték zajlott a pályán a fejvesztett hajrá helyett. A mérkőzés állása pedig a hármas sípszóig már nem változott.

Az első játékrészben az utolsó pillanatban bekapott gólon kívül nem igazán volt veszélyes helyzet egyik oldalon sem. A második félidőre valamelyest megváltozott a játék képe, és egy váratlan csere után össze is jött az egyenlítés. Andzouana góljának köszönhetjük az egy pontot, és ugyanennyivel – vagyis egy ponttal – továbbra is mi állunk a tabella élén. Legközelebb múlt heti ellenfelünkkel, a Zólyombrézóval találkozunk idegenben. Ezzel a vasárnapi mérkőzéssel együtt már csak négy van hátra a bajnokság végéig, és továbbra is minden nyitott. Izgalmakból tehát nem lesz hiány!

Adrian Guľa (DAC): „Az elején szeretnék gratulálni a kollégámnak, Michal Gašparíknak a 100. mérkőzéséhez egy ilyen jelentős klub kispadján, mint a Spartak. Minden tiszteletem az övé. A mérkőzéshez: elfogadjuk az egy pontot, főleg az első félidőre adott reakciónk miatt. Az első játékrészben a hazaiak jobbak, gyorsabbak és agresszívebbek voltak, kellemetlenül játszottak. Nagyon sok pontatlanságot fedeztem fel a játékunkban. A fontos az volt, hogy megmaradt az 1:0-s eredmény, és ott volt a meccsbe való visszatérés lehetősége. A második félidő sem a mi elképzelésünk szerint indult. Szerkezeti változtatásra volt szükség, és ennek köszönhetően elkaptuk a fonalat. Ott volt Káčer helyzete, majd Andzouana gólja és Krstović kihagyott lehetősége. Érezhetően „felfegyverkeztünk”, és a végiég már 3-5-2-es rendszerben játszottunk. Nyugodtak maradtunk, pontosabban játszottunk, két gyors támadójátékosunk folyamatosan munkát adott a védelemnek. A minőségi ellenféllel szemben szerzett egy ponttal elégedettnek kell lennünk. Jó atmoszférában folyt a találkozó, köszönöm a szurkolóinknak a buzdítást. Jó meccs volt, értékes egy ponttal. Bízom benne, hogy ez a pont lehet az, ami a hátralévő időszakban döntő jelentőségű lehet.”

Michal Gašparík (Nagyszombat): „Az első félidő a mi elképzelésünk szerint alakult. Tisztes távolságra tartottuk az erős DAC-ot a kapunktól, magasan feltolt védelemmel játszottunk, agresszívek voltak a fiúk. Ezekből a letámadásokból több veszélyes szituációt is kidolgozhattunk volna, de úgy érzem, hogy az egygólos vezetés megérdemelt volt. A másik félidőt is jól kezdtük, ám utána visszaestünk. Az ellenfél szerkezetet váltott, mi pedig nem reagáltunk megfelelően. Nehéz volt ilyen hangulatban hangos utasításokat adni a vonal mellől. Ki is egyenlítettek egy fantasztikusan kivitelezett góllal. Ha nincs ez a találat, másképp is alakulhatott volna a mérkőzés. A 60. perctől kiegyenlítődött a mezőnyben a játék, elől pedig egyik csapatnak sem volt meg a minősége arra, hogy változtasson az eredményen. El kell fogadnunk az egy pontot, hiszen a bajnokesélyessel játszottunk.”

ÉLŐ SZÖVEGES KÖZVETÍTÉS

FC SPARTAK TRNAVA - DAC 1904 1:1 (1:0)
Fortuna Liga, rájátszás, 6. forduló, City Arena, Nagyszombat, 2023.04.23., 17:30
Játékvezetők: Marhefka - Pozor, Bednár