MKS Cracovia - DAC 2:2 (hosszabbítás után)

A-CSAPAT
|
Mérkőzés
| csü 18.7.2019, Kiss Balázs

Bevettük a Wawelt – mi utazunk Görögországba! Emberfeletti küzdelemben Ronan góljával előbb kiharcoltuk a hosszabbítást Krakkóban, majd Ramireznek köszönhetően rúgtunk még egyet, amire már hiába válaszolt a Cracovia, idegenben lőtt több gólunknak köszönhetően mi jutottunk be az EL második selejtezőkörébe!

Gólt vagy gólokat rúgni Krakkóban, és tovább jutni az EL második fordulójába – ezzel a világos szándékkal utazott el Peter Hyballa legénysége a festői szépségű lengyel nagyvárosba. A német mester mindössze egyetlen helyen módosított a kezdőcsapaton az egy héttel ezelőtti „odavágóhoz” képest. Eric Ramirez az elejétől lehetőséget kapott, Vida Kristopher pedig ezúttal a kispadra szorult. A kapitányi karszalagot első alkalommal Kalmár Zsolti húzta fel a karjára. A csapatot elkísérő több száz sárga-kék szurkoló Krakkó főteréről, a Rynek Główny-ról együtt vonult a Józef Piłsudski Stadionba, és akárcsak Dunaszerdahelyen, itt is baráti hangulat uralkodott a két tábor között. A pályán viszont már nem lehettünk egymás puszipajtásai, hiszen nem „jópofizni” utaztunk Lengyelországba. A Cracovia sem bájcsevejre készült ellenünk, s hogy ennek minél hamarabb nyomatékot adjon, máris beköszönt a 2. percben. Čečarić a felezővonalról vágta előre a labdát, az utolsó DAC-meccsét játszó Šatka helyezkedési hibáját pedig Lopes kihasználta, és kilőtte a bal alsó sarkot – 1:0. Még be sem melegedtünk, a továbbjutás szempontjából máris kétgólos hátrányba kerültünk. A gól pedig – nincs mit szépíteni – megfogott bennünket, mert nem a mi elképzelésünk szerint alakult a játék. A 6. percben újabb lapos lövés suhant el a hálónk mellett, ezúttal Gol próbálkozott. Kicsivel később pedig Čečarić kísérlete tévesztett irányt. Eltartott egy darabig, amíg helyre rázódtunk, de két sárga lapot is be kellett áldozni ezért. A jobboldalon előbb Čmelík, majd Koštrna kapott figyelmeztetést, és Čmelíket már a 24. percben le is cserélte Hyballa, nehogy kiállítsák. A labdatartási statisztika számunkra kedvezett, Peškovičot mégis csak egyszer tudtuk igazán megijeszteni az első félidőben: Vida Máté löketét kellet szögletre tornáznia a szlovák hálóőrnek. Később Divković és Kalmár próbálkozásai gyengének bizonyultak. Jedličkának pedig hatalmasat kellett védenie a 39. percben, hogy ne menjenek kettővel a krakkóiak. Lopes léc alá tartó lövését tenyerelte ki sarokra. A kemény lengyel legények elég masszív védőfalat húztak fel elénk, melyet sehogy sem sikerült feltörnünk az első félidőben.

Hogy mit adott Hyballa a srácoknak az öltözőben, azt nem tudjuk, de nem ártott volna, ha rögtön az elején megkínálta volna vele őket, mert a második félidőben egy teljesen másik DAC futott ki a krakkói stadion gyepére. Hogy mennyire? Nos, lemásolva az első félidő forgatókönyvét, rögtön az elején gól született, ám ezúttal mi köszöntünk be a lengyeleknek! A 47. percben Davis tette be centerbe a labdát, amely Ramireznek még magas volt, de jött Ronan, aki előtt hatalmas szabad területet hagytak a csíkosok, és ez nem maradt büntetlenül – 1:1. Négy perccel később Kalmár mesteri átadása után Ramirez a kapusba rúgta a száz százalékos helyzetet. Mi sem akartunk hinni a szemünknek, hogy történhetett ez! A 620 sárga-kék szurkoló, aki ezen az esten egységesen fehér pólóba öltözött, torkasszakadtából szurkolt, hogy azt talán még a szomszédos Wisla stadionban is hallani lehetett. De a hazaiaknak sem kellett sok, hogy feltekerjék a hangerőt, pláne, miután Helik fejese Jedlička kezében kötött ki. A pálya ekkor már kezdett kettészakadni, és mindkét oldalon egyre nagyobb lehetőségek alakultak ki. Volt itt minden, mint a búcsúban: Ramirez fölé fejelt az egyiken, Lopes lesre futott a másikon, aztán a lengyelek egy szöglet után eltalálták a kapufát, majd Kalmár bombáját védte Peškovič. Utána Divkovićnak volt két óriási helyzete – mindkettő kimaradt! Elképesztő izgalmakat élt át a 13 245 néző, és az a több százezer is, akik a tévék képernyőjén követték a találkozót. A hajrában is végig veszélyes volt a játék, akár egyik, akár másik oldalon beakadhatott volna a hálóba a labda, de a védelem állta a sarat mindkét oldalon. Aztán megszólalt a bíró sípja, és következett a kétszer tíz perc hosszabbítás.

Aki még nem rágta tövig a körmeit, annak volt újabb fél órája, hogy ezt megtegye. Majd jött az újabb találat! Davis megszerezte a labdát, egyből továbbított Ramirezhez, és a venezuelai csatárunk ezúttal már pontosan célzott – 1:2. A gólszerzőt Vida Kristopher váltotta a pályán. A hazaiaknak ekkor már két gól kellett a tovább jutáshoz, az ágyúzás pedig tovább folytatódott. Ronan az oldalhálót találta el, van Amersfoot pedig mellé fejelte a tutit. Az új szabályok szerint a hosszabbításban a negyedik cserejátékost is pályára lehet már küldeni, s ezzel a lehetőséggel mindkét edző élt is. Wdowiak fölé, Helik mellé lőtt, mikor a mi oldalunkon már mindenki megkezdte a visszaszámlálást. És még akkor sem volt vége, mert a csereként beállt Piszczek a legeslegvégén begurította Jedlička mellett a második gólt is – 2:2, de a Cracoviának ez sem volt elég a tovább jutáshoz.

Első akadály – pipa! Lengyelországban megismétlődött az egy héttel ezelőtti eredmény, így a kétszer tizenöt perces ráadásban kellett kivívnunk a továbbjutást. Az első félidőt elméláztuk, a második játékrészben viszont mintha egy másik DAC futott volna ki a pályára, amelyik aktívan és célratörően futballozott. Amilyen gyors gólt kaptunk az első félidő elején, ugyanolyan gyors góllal válaszoltunk a lengyeleknek a másik játékrész kezdő perceiben. A továbbjutás végül a hosszabbításban dőlt el. Az pedig már korábban biztos volt, hogy továbbjutás esetén Athénba utazunk a görög Atromitoszhoz. A párharc első meccsét a MOL Arénában rendezik, július 25-én, csütörtökön 20:30-kor, a visszavágóra pedig egy héttel később, augusztus 1-jén kerül sor helyi idő szerint 20:00-kor, azaz közép-európai idő szerint 19:00-kor. De addig még helyt kell állnunk a bajnoki nyitányon is. Vasárnap 19:00-kor ugyanis Aranyosmaróton kezdjük a szezont.

Peter Hyballa (DAC): „Borzasztóan kezdtük a meccset, rögtön az első hosszú labdából gólt kaptunk. Ekkor úgy védekeztünk, mint egy ifjúsági csapat. Úgy indult, mint egy hete odahaza. Nem voltunk jók, 25 perc után azonban visszajöttünk a meccsbe. Nem játszottunk csúcsfutballt, de feljavultunk. Két sárgát is begyűjtöttünk viszont, ezért Čmelíket lecseréltem. A szünetben elmondtuk, hogy mi vagyunk az Európa Liga egyik legfiatalabb csapata, és a költségvetésünk is elmarad az ellenfélétől. Aztán a második játékrész elején fantasztikus módon kiegyenlítettünk, és elkezdtünk futballozni. Mi voltunk a jobb csapat. A Krakkó hosszú labdákkal operált. A hosszabbításra fizikailag is fel voltunk készülve. A továbbjutás rendkívül jó hír a szlovák futball számára, én pedig rendkívül büszke vagyok. Csodálatos esténk volt. Lengyelországban fantasztikusak a szurkolók, varázslatos volt a hangulat, le a kalappal a lengyelek előtt. A tőlünk most távozó Ľubomír Šatka is ebben a ligában pallérozódhat tovább. Ami pedig a folytatást illeti: a vasárnapi aranyosmaróti bajnokira is teljes gőzzel készülünk.”

Michal Probierz (Cracovia): „Ezt a találkozót nagyon jól kezdtük, és gyorsan elértük a célunkat. Fontos helyzet volt a 14. perctől, amikor a vendégek játékosát piros lappal kellett volna büntetni. Később még volt néhány alkalom, amikor eldönthettük volna a továbbjutás kérdését. A második félidő nagyon erős volt, mindkét oldalon tiszta gólhelyzeteket láttunk. Ilyen hibákat, amilyeneket elkövettünk nem követhetünk el ezen a szinten. A végéig harcoltunk, sikerült még kiegyenlítenünk, de több időnk már nem volt. Tényleg akartuk a továbbjutást, a következő fordulóról álmodoztunk, de ezt nem értük el, és most már a bajnokságra kell összpontosítanunk. Pillanatnyilag nem tervezünk változásokat a keretben.”

MKS CRACOVIA - FC DAC 1904 2:2 (90 perc után: 1:1, a félidőben: 1:0)

Európa Liga, 1. selejtezőkör, visszavágó, Marshal Józef Piłsudski Stadion, 2019.07.18., 19:00

Játékvezetők: Athanasios Tzilos (GRE) - Chasan Koula (GRE), Reinhart Buxbaoum (GRE)

Nézőszám: 13 245

Góllövők: 2. Lopes, 123. Piszczek, ill. 47. Ronan, 94. Ramirez

Sárga lap: 9. Jablonsky, ill. 4. Čmelík, 14. Koštrna. 92. Davis, 105. Beskorovainyi (pályán kívül), 105. Kalmár, 122. Blackman

DAC: Jedlička - Koštrna, Šatka, Kružliak, Davis - Vida Máté, Ronan, Kalmár (106. Taiwo) - Čmelík (24. Blackman), Divković (120. Beskorovainyi), Ramirez (98. Vida Kristopher)

Cracovia: Peškovič - Râpa, Helik, Jablonsky, Ferraresso - Hanca (95. Piszczek), Dabrowski (72. Dimun), Gol, Čečarić (106. Huesca) - Guimaraes Lopes (84. Wdowiak), van Amersfoort

Labdatartás: 46% - 54%

Lövések: kapura: 3:9 , mellé: 14:5