A múlt hétvége elsőszámú látnivalója a spanyol rangadó, az El Clasico volt a Real Madrid és az FC Barcelona csapatai között. Harsányi László exkluzív rovatában eleveníti föl a történteket.
REALitás: a Real volt a jobb az El Clasicón
Kevés olyan csapat van a világon, amely egyenlő ellenfélként mehet bele az FC Barcelona ellen egy nyíltsisakos csatába. A Real Madrid kétségkívül az ilyen csapatok közé tartozik. Erről a La Liga 9. fordulójának slágermérkőzésén is meggyőzött minket - 3:1-es győzelmet aratott, és egy pontra megközelítette a katalánokat. 1988 óta először fordult elő, hogy a Barcelona szerezte a mérkőzés első gólját és mégsem tudta legyőzni a Realt.
A barcelonai sorozat vége
Az FC Barcelona gólmentes időszaka - ugyanúgy, mint a veretlenségi szériája - megszakadt, méghozzá a most futó spanyol bajnoki évad kilencedik fordulójában. Míg a katalánok egymás után nyolcszor nem kaptak gólt, most a legnagyobb riválisuk háromszor is betalált ellenük (Claudio Bravo kapus 754 perc után kapott gólt), míg a Barca csak egyszer vette be Iker Casillas kapuját. Bár vezettek, a „fehér balett” olyan erős manapság, hogy megfordította a meccset, átvette a kezdeményezést, és a végén nyugodtan tartotta az eredményt.
Carlo Ancelotti csapata tudja, mit kell játszania. Egységesek, magabiztosak, kiegyensúlyozottak. Csodálatra méltó, hogy milyen halálos gyorsasággal képesek a saját kapujuktól eljutni az ellenféléig, milyen gyorsan képesek passzolni, kombinálni, akciókat befejezni. Bár a Realban hatalmas egyéniségek vannak (és ezekhez jönne még a most sérült Bale), az edző képes őket úgy irányítani, hogy a csapatérdeknek megfelelően játszanak.
Nem C. Ronaldo és Messi volt a legjobb
Nem mindkét csapat legnagyobb csillaga volt csapatuk legjobb játékosa. És nem csak azért, mert Cristiano Ronaldo csak büntetőből volt eredményes, Messi meg még úgy sem.
A Real csapatában Ronaldónál többek játéka is jobban tetszett. A balhátvéd Marcelo csodálatosan támogatta a támadójátékot is, gyakran akár a szögletzászlóig húzta meg az akcióit, beadott, és maga is többször betört a tizenhatosba. Isco lassan világklasszissá érik. A megkérdőjelezhetetlen tehetségéről hosszabb ideje tudunk, de most már taktikai érettséget és jó döntéseket is ad hozzá. Nagy szerepe volt a Real első és harmadik góljában. Benzema hihetetlen könnyedséggel és nyugalommal játszik. Szép lassan James Rodríguez is beilleszkedik a csapatba, ráadásul ő a védekezésben is sokat segít.
Barcelonai mezben figyelemre méltó Neymar gólformája, kilencedik találatát szerezte a bajnokságban, míg Messi kettővel kevesebbnél jár. Igaz, mindkét játékos egyre jobban megérti egymást a pályán, sokszor segítenek egymásnak.
Nem a legrosszabb bemutatkozás Suárez részéről
Bár Luis Suárez büntetés miatt négy hónapig nem játszhatott tétmérkőzést (az olasz védő, Giorgio Chiellini megharapásáért a brazíliai VB-n), a pályán ez szinte meg sem látszott. Az uruguayi mindjárt debütálása során megtalálta helyét a Barcelona játékrendszerében, megérttette magát csapattársaival, és megmutatta, hogy veszélyes helyzeteket tud kialakítani. Csak a gól hiányzott. Neymarral és Messivel a dél-amerikai álomcsatársort alkotják. Úgy tűnik, hogy a Barcelonának nem kell csak az argentinra támaszkodnia. Véleményem szerint ez jó hír a klubnak.
A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA: Real Madrid - FC Barcelona 3:1 (1:1), gólszerzők: 35. C. Ronaldo (11m), 50. Pepe, 61. Benzema - 4. Neymar
Van Persie a megmentő, Drogba jubileumi gólja
A Chelsea csapata megőrizte veretlenségét az angol Premier League-ben. Manchesterben közel állt a három ponthoz, de a Unitedet a hosszabbítás negyedik percében Robin van Persie mentette meg.
Didier Drogba ezúttal Diego Costa helyetteseként lépett pályára, és megmutatta, hogy nem szabad őt még leírni. Az elefántcsontparti játékos az 53. percben egy védhetetlen fejessel megszerezte a mérkőzés első gólját. A szöglet utáni beadást Cesc Fabregastól kapta, akinek kilencedig bajnoki találkozóján ez már a nyolcadik gólpassza volt a dél-londoni csapat színeiben. Drogba találata az ezredik, Mourinho által irányított csapat gólja volt. Ám végül nem lett győztes gól, mert Van Persie bevágott egy kipattanót a 94. percben, és legalább egy pontot mentett a „vörös ördögöknek”.
A kékeknél ismét nagyon jó teljesítményt nyújtott a szlovák útlevéllel is rendelkező szerb Nemanja Matič. A középpályáról remekül irányította a játékot, sok labdát szerzett, és segédkezett a középpálya és a támadóharmad összekötésében is. Megfelelő agresszivitással játszott, az első félidőben van Persie megtaposásáért sárga lapot kapott.
A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA: Manchester United - Chelsea 1:1 (0:0), gólszerzők: 94+. van Persie - 53. Drogba
Bravó, Hamšík!
Marek Hamšík, ahogy ismerjük! Az SSC Nápoly és a Hellas Verona közötti vad mérkőzés kulcsszereplője volt. két gólt szerzett (a Serie A aktuális idényében először talált be), egyet tökéletesen készített elő. Az olasz és külföldi média nagy része a meccse emberének választotta és magasabb érdemjegyet kapott, mint a mesterhármast szerző Gonzalo Higuaín.
Hamšík már a szlovák válogatott őszi mérkőzésein is megmutatta, milyen hasznos tagja lehet a csapatnak, és ezt gólokkal is alátámasztotta. A második hullámból mindig megfelelő időben ér az ellenfél kapuja elé, és a tökéletes rúgótechnikájának köszönhetően a nehéz labdákat kapásból is remekül találja el. A Verona ellen először közvetlenül a szünet előtt egyenlített (1:1), mikor ismét a második hullámból tűnt fel az ellenfél kapuja előtt, és könnyedén továbbította a labdát a hálóba.
A szünet után ismét megmutatta tudását, és bár az első lövését a kapus még kiütötte, a labdát falként visszaküldte a hálóba, ezzel juttatva vezetéshez csapatát. A kiváló teljesítményét egy nápolyi kontra után koronázta meg, amikor több tíz métert sprintelt a saját térfeléről, és kiváló passzt adott Callejónnak. Így játszik egy igazi vezér. Bravó, Marek!
A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA: SSC Neapol - Hellas Verona 6:2 (1:1), gólszerzők: 68., 84., és 90.+1. Higuaín (a harmadikat 11-esből), 44. és 58. HAMŠÍK, 76. Callejon - 1. Hallfredsson, 66. Lopez.
A hétvége további érdekességei
Cristiano Ronaldo, aki az El Clasicón már tizenhatodik gólját szerezte a bajnokságban, a mostani szezonban több gólt lőtt, mint néhány európai nagycsapat. Néhány példa: Borussia Dortmund (10), Stuttgart (14),Schalke (13), Arsenal (15), Liverpool (13), AS Roma (14), Inter Milan (14). A La Gazzetta dello Sport az öt európai topligában 81 ilyen csapatot számolt össze!
A brazil Carlos Eduardo a francia bajnokság 11. fordulójában öt gólt szerzett, amikor az OGC Nice csapata 7:2-es, hokieredményre emlékeztető győzelmet aratott az utolsó helyezett Guingamp otthonában.
Claudio Pizzarro, aki csereként lépett pályára a Mönchengladbach-Bayern München Bundesliga-rangadón, ezredszer lőtt kapura a német liga történetében. Győztes gól is lehetett volna, ám Yann Sommer kapus kivédte a lövést.