Hír

Wengernek nincs ellenszere Mourinhóra

Wengernek nincs ellenszere Mourinhóra

A-CSAPAT
|
Hír
| ke 7.10.2014, Nagy Krisztián

Honlapunk új, exkluzív rovatában a topligák hétvégi rangadóit elemezzük, és egyéb érdekességek közt mazsolázunk. Hétvége a topligákban: Harsányi László futballújságíró exkluzív rovata.

Wengernek nincs ellenszere Mourinhóra

Észak dél ellen, avagy az Arsenal-Chelsea londoni rangadó. Ebből a párharcból sohasem hiányzik a szikra. Nem volt ez másként az angol Premier League 7. fordulójában sem. Sikerül Wengernek edzői pályafutása során először legyőzni egy Mourinho által vezetett csapatot? Betalál Cesc Fabregas korábbi csapata ellen, amelyben nyolc évig futballozott? Ezekre a kérdésekre is vártam a választ, mikor leültem a televízió képernyője elé.

Wenger versus Mourinho

A két úriember közötti versengés és ellenszenv általánosan ismert. Szombaton sem tagadták meg önmagukat. És nem csak szóbeli párbaj volt. A 20. percben az Arsenal edzője, Arséne Wenger és a Chelsea menedzsere, José Mourinho az alapvonal mellett szúrós szemekkel néztek egymásra, és nem is maradt annyiban a dolog, hanem egy pici fizikai kontaktusba is kerültek egymással. Ezúttal Wenger volt az aktívabb, aki enyhén meglökte az edzőkollégát. A tartalék játékvezetőnek kellett közbeavatkoznia, majd a főbíró is békítette őket. Nehéz megmondani, ki jött ki győztesen ebből a párharcból, ám a kispadok csatáját a portugál nyerte. A francia edzőnek a tizenkettedik nekifutásra sem sikerült legyőzni edzői riválisát.

Čech mégis véd     

Kevesen számítottak arra, hogy Thibaut Courtois, aki nyáron tért vissza a Chelsea-be az Atlético Madridban eltöltött kölcsönjátéka után, kiszorítja Petr Čechet a kapuból. Az Arsenal ellen is ő kezdett. De miután nem egész tíz perc játék elteltével Alexis Sanchez átrepült felette, és térddel fejbe találta, a belga hálóőrt ápolni kellett. Úgy nézett ki, folytatni tudja a játékot, de a 20. percben cserét kért. „Ha Nagy Pete boldog, én is boldog vagyok.” Ilyen transzparenssel fogadta az egyik drukker Petr Čechet. Tíz évig a Kékek egyik legstabilabb pillére volt, és a szupercsere szerepében sem okozott csalódást, magabiztos teljesítménnyel, kapott gól nélkül hozta le a meccset.

A belga Messi cselsorozata

Míg Courtois számára peches volt a mérkőzés, honfitársának, Eden Hazardnak viszont szerencsés. A belga Messi, ahogy becézik (volt alkalmam őt a saját szememmel látni a brazíliai világbajnokságon, ám ott várakozás alatt teljesített), olyan remek cselsorozatot vitt véghez, amelyet csak a harmadik játékos, Laurent Koscielny tudott megállítani - szabálytalanul. A tizenegyespontról maga Hazard büntetett, szemrebbenés nélkül lőtte a labdát Wojciech Szczesny bal alsó sarkába.

Fabregas gólpassza

Nyolc évig futballozott remekül az Arsenal színeiben, ahol csapatkapitány is volt. Cesc Fabregas a nyáron elhagyta az FC Barcelona csapatát, és szívesen tért volna vissza az Ágyúsokhoz. Az Arsenal elővásárlási joggal rendelkezett Fabregasra, de nem kértek belőle. Döntésüket azzal indokolták, hogy Mesut Özil mellé nincs szükségük még egy hasonló típusú játékosra. Így kerülhetett a katalán játékos a rivális Chelsea csapatához, ahol a tehetsége azóta is fényesen csillog. „Szíve csapata”, az Arsenal ellen is megvillantotta tudását. Gyönyörű hosszú labdával hozta helyzetbe Diego Costát, aki már a kilencedik Premier League gólját szerezte (hatodik mérkőzésén!), és bebiztosította a szezonban még veretlen éllovas győzelmét. Az Arsenal első vereségét szenvedte el.

Nemanja Matič stabil kezdő a Chelsea-ben

Nemanja Matič személyét a DAC drukkereknek sem kell bemutatni. Az MFK Kassa volt középpályása Dunaszerdahelyen is játszott bajnoki mérkőzést, de akkor nem szerzett gólt. A szerb játékos, aki szlovák útlevéllel is rendelkezik, viszont Kassán gólt lőtt a DAC-nak, 2008. november 8-án, egy 1:1-es döntetlen alkalmával, amikor egyenlítő gólunkat Leo Kweuke szerezte. Matič már abban az időben kiemelkedett a szlovák bajnokságból, de senki sem sejthette, hogy egy napon a Chelseaben játszik majd meghatározó szerepet. Igaz, hogy az első londoni időszaka nem volt sikeres (a Vitesse Arnheim csapatánál is szerepelt kölcsönben), és a Benfica Lisszabonba igazolt, de a 2014-es januári visszatérése után (míg a Chelsea az MFK Kassától 1,5 millió fontért vette őt, addig Lisszabonba már 21 milliót utalt!) már más volt a helyzet.

A 2014/2015-ös szezont kiválóan kezdte, az Everton ellen megszerezte első Premier League gólját, és a Bajnokok Ligájában is betalált a Sporting Lisszabon ellen. Az Arsenal ellen Fábregasszal alkották a középpálya védekező részét. Jól megértették egymást, Matič (akit a Benficában játékmesterből „átképeztek” védekező középpályássá), rengeteg Arsenal támadást akasztott meg, és volt ereje megjátszani a labdákat, valamint besegíteni a támadásokba is.

A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA: FC Chelsea-Arsenal 2:0 (1:0), gólok: 27. Hazard, 78. Diego Costa

Bonucci lelőtte a római „farkasokat”

Öt gól, három kérdőjeles büntető, két kiállított, egy edző a lelátón. Ilyen vad lefolyása volt az „Öreg hölgy” és a „római farkasok” összecsapásának az olasz Serie A 6. fordulójában. Sajnálhatja, aki nem látta a mérkőzést.

Három büntető egy félidő alatt

Az utóbbi években egyértelműen uralják az olasz focit. A Juventus és az AS Roma öt forduló után egymás mellett álltak a Serie A első helyén, maximális pontszámmal. A rómaiak félelem nélkül utaztak Torinóba, és nyíltsisakos küzdelembe keveredtek a hazaiakkal. Nem szegte kedvüket a tizenegyes sem, melyet Andrea Pirlo szabadrúgása után Maicon-kezezéséért ítélt meg a játékvezető. Carlos Tévez belőtte a büntetőt. A játékvezető a gól után az AS edzőjét, Rudi Garciát a lelátóra küldte…

Miután a tizenhatosban az egyik hazai védő, Stephan Lichsteiner földre vitte Francesco Tottit, a „római császár” is a büntetőpontra tette a labdát, és bevette Gianluigi Buffon kapuját. A torinói kapus első gólját kapta idén, a „zebrák” hálója a bajnokságban 832 perc után rezgett meg újra! Mikor a drukkerek már a félidőre készülődtek, a játékosok két pazar megmozdulást húztak elő tarsolyukból. Véleményem szerint a meccs legjobbja, Gervinho (aki többször is megforgatta az „Öreg hölgy” játékosait) kiválóan húzott meg egy támadást, és varázslatos gólpasszt adott Juan Iturbenak - 1:2. Azonban a hosszabbításban Tévez a második büntetőjét is belőtte - 2:2.

Bonucci gyönyörű gólja - egy kis szépséghibával

Mikor már úgy tűnt, a csapatok egy (véleményem szerint) megérdemelt döntetlennel fejezik be az összecsapást, jött a 86. perc, és Leonardo Bonucci bombagólja, aki remekül lőtt kapásból a tizenhatoson kívülről. A Juventus győztes góljának apró szépséghibája, hogy a lövés pillanatában Arturo Vidal leshelyzetben zavarta a kapust, így a találatot nem szabadott volna megadni…

Régi „ismerőseink” - Totti és Pirlo

Igaz, hogy már nem 90 percen keresztül, de Francesco Totti és Andrea Pirlo még mindig rengeteget jelentenek saját csapatuknak, ami ezen a mérkőzésen is beigazolódott. Amikor Totti debütált a Serie A-ban (1993. március 28-án), mostani csapattársa, Juan Iturbe még meg sem született. Vasárnap már a 236. bajnoki gólját szerezte, amivel a bajnokság történetének második legjobb góllövője. A góllövési képességeiről az MFK Kassa játékosai is meggyőződhettek, amikor 2009/2010-es Európa-liga kvalifikációjának során két meccs alatt ötször talált be ellenük.

A Juventus színeiben egy másik „ismerős”, a 35 éves Andrea Pirlo is pályára lépett. Őt először a 21 éven alattiak Európa-bajnokságán láttam élőben játszani, Pozsonyban 2000-ben, amikor a szlovák U 21-es csapat ellen kiállították. Másrészt viszont az azúrkék csapatban csillogott a tornán. A 2010-es világbajnokságon is pályára lépett a szlovákok ellen, mikor Vladimír Weiss védencei hatalmas meglepetésre már a csoportkörben kiejtették a világbajnoki cím védőit. Pirlo mesteri passzait és tökéletes standardszituációit még mindig nagyra értékeli a torinói csapat.

A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA:  Juventus Torino-AS Roma 3:2 (2:2), gólok: 28. és 45.+1 Tévez (mindkettőt 11m), 86. Bonucci - 32. Totti (11m), 43. Iturbe, piros lap: 88. Morata - 89. Manolas

A hétvége további érdekességei

Cristiano Ronaldo mesterhármassal járult hozzá a Real Madrid Athletic Bilbao elleni győzelméhez (5:0) a spanyol bajnokság 7. fordulójában. A legutóbbi négy mérkőzésből az volt a harmadik mesterhármasa, a bajnokság történetében a 22., ezzel beállította Telmo Zarra és Alfredo di Stéfano rekordját.

Az FC Barcelona csapatának nem lehet gólt lőni a spanyol bajnokságban, múlt hétvégén a katalánok a Rayo Vallecanót győzték le 2:0-ra. Ezzel a Barca a bajnokság történetének első olyan csapata lett, aki az első hét forduló alatt nem kapott gólt. Luís Enrique védencei imponáló, 19:0-s gólaránnyal vezetik a tabellát.

A Bayern München már 658 perce nem kapott gólt tétmérkőzésen (hét találkozó), és ilyen sorozatra még nem volt példa Pep Guardiola irányítása alatt. A Bundesliga hetedik fordulójában a Bayern 4:0-ra ütötte ki a Hannovert.     

article_bannerarticle_banner
deneme bonusu
×
Odehrané v 15:30 | A csapat
KFC Komárom
DAC 1904