Preview

Pred zápasom FC Košice - DAC 1904: Po deviatich rokoch

Pred zápasom FC Košice - DAC 1904: Po deviatich rokoch

A-TÍM
|
Preview
| št 2.11.2023, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

V televíznej predohrávke 13. kola nastúpime na pôde nováčika a aktuálne 10. tímu tabuľky. Stretnutie Košice-DAC má výkop v piatok o 17.30 h.

Otázny Ramadan a Risvanis

Minulú sobotu sme v 888. prvoligovom stretnutí DAC-u porazili Michalovce 2:1, čo nás posunulo späť do hornej šestky. S cieľom urobiť ďalší krok smerom k vrchu tabuľky odcestovala dnes výprava žlto-modrých na východ Slovenska. Predtým ešte mužstvo absolvovalo predzápasový tréning v MOL Akadémii.

Sériu troch zápasov v priebehu deviatich dní odštartujeme proti nováčikovi z Košíc, ktorý v tomto týždni vymenil trénera. „V príprave sme vychádzali z posledných troch-štyroch stretnutí súpera, no zmena na košickej lavičke prináša špecifiká, pretože každý tréner má vlastnú predstavu. Niečo sa dá predvídať, verím, že na to budeme pripravení. Podstata je, aby sa mužstvo prezentovalo tímovým, súdržným výkonom, kvalitným v defenzíve a kreatívnym a efektívnym v ofenzíve. Vieme, že zápas nám môže veľmi výrazne pomôcť, preto chceme urobiť maximum pre dobrý výkon a pre kvalitný výsledok,“ skonštatoval tréner Adrian Guľa, ktorému robí vrásky na čele stav Ammara Ramadana a Spyrosa Risvanisa.

„Po súboji v Košiciach hráme v utorok pohár, takže všetci futbalisti sú dôležití. Risvanisov štart je otázny pre chorobu, čo nás mrzí a uvidíme, či sa podarí dať Ramadana do takého stavu, aby bol pripravený aspoň na časť zápasu. Ostatní, okrem dlhodobo zranených, sú v poriadku, aj Redzic a Záhradník už trénovali s mužstvom a sú k dispozícii. Preto očakávam, že podáme plnohodnotný tímový výkon a verím, že zápas zvládneme k našej spokojnosti,“ dodal náš kouč pred prvým vystúpením DAC-u v novej Košickej Futbalovej Aréne, ktorá má momentálne kapacitu 5836 miest, po ukončení však tento počet porastie na 12 658. Za jej architektúrou a tiež výstavbou stoja rovnaké spoločnosti, ako tomu bolo v prípade našej MOL Arény. V Košiciach odohráme ligový duel po dlhých 9 rokoch, presne 3297 dňoch.

FC Košice: s novým trénerom

Po Michalovciach a Ružomberku sa Košice stali tretím tímom Niké ligy v sezóne, kde siahli k výmene trénera (Michal Ščasný odišiel z Banskej Bystrice na vlastnú žiadosť). Anton Šoltis, ktorý v minulej sezóne priviedol mužstvo k víťazstvu v II. lige a návratu košického futbalu na prvoligovú scénu po ôsmych rokoch, sa po šiestej prehre v rade musel porúčať.

V pohárovom stretnutí v Šamoríne aj následnom ligovom na Slovane mužstvo dočasne viedol Miroslav Sovič, toho však v úvode tohto týždňa nahradil Ján Kozák ml. Zápas proti DAC-u bude pre 43-ročného košického rodáka a bývalého trénera Slovana prvým v novom prostredí. Jeho asistentmi sú Xavier de Sousa Simões a Miroslav Guza, ktorý v sezónach 2002/03 a 2003/04 pôsobil v DAC.

Po 12. kole patrí žlto-modrým z druhého najväčšieho mesta Slovenska 10. priečka, svojich 7 bodov nahrali ešte v prvých piatich zápasoch. Hneď na úvod remizovali na svojom štadióne so Slovanom 0:0, v 5. kole vyhrali 2:0 v Michalovciach a následne doma 1:0 nad Zlatými Moravcami. Odvtedy akoby uťalo, v ďalších siedmych kolách (vrátane dohrávky v Trnave) nezískali ani bod. Náš cieľ bude predĺžiť ich sériu prehier na osem.

Košičania strelili 10 gólov, čo je druhý najnižší počet v súťaži; ich najlepšími strelcami sú dvojgóloví Žan Medved a aj nám dobre známy Erik Pačinda. Na opačnej strane, košickí brankári ťahali loptu zo siete až 29-krát, čo je najviac v našej lige.

Doterajšie vzájomné stretnutie v najvyššej súťaži:
05.08.2023 - DAC-Košice 5:2, góly Krstović 2, Andzouana, Ramadan, Záhradník - Vasiľ, Pačinda, 5987 divákov

História

V prvej lige sme sa stretli s tromi klubmi z metropoly východu. Po Lokomotíve a 1. FC (neskôr MFK) pribudlo v tomto ročníku FC, ktorý je novým subjektom a nepovažuje sa za nástupcu žiadneho z bývalých košických klubov. Doteraz sme s menovanými odohrali 49 zápasov v najvyššej súťaži, zajtrajší tak bude mať aj príchuť menšieho jubilea.

Mimochodom, FC Košice je s rokom založenia 2018 najmladším z účastníkov Niké ligy, vznikol spojením Vyšného Opátskeho a FK Košice-Barca. Začínal v III. lige Východ, ktorú hneď suverénne vyhral a potom sa na štvrtý pokus dostal z II. ligy medzi elitu.

Naša vzájomná história sa teda píše len od tejto sezóny. V jej 2. kole videlo takmer šesťtisíc fanúšikov v MOL Aréne sedem gólov, z toho päť do siete hostí. Medzi nimi boli aj posledné dva góly Nikolu Krstovića v našom drese pred odchodom do Talianska.

Strelci DAC-u proti FC Košice v najvyššej súťaži:
2 - Krstović
1 - Andzouana, Ramadan, Záhradník
(hrubým hráči z aktuálneho kádra)

Kde sledovať zápas?

Priamy prenos zo stretnutia môžete sledovať na nasledovných kanáloch:
- televízia Nova Sport 1
- internetová televízia https://voyo.markiza.sk/

Živý textový prenos si môžete prečítať na našej webstránke.

Usmernenie pre fanúšikov a informácie o vstupenkách si môžete prečítať tu.

Doterajšia bilancia v najvyššej súťaži:
DAC: 29. sezóna, 888 stretnutí: 329-218-341, skóre 1109:1224
Košice: 1. sezóna, 12 stretnutí: 2-1-9, skóre 10:29

Vzájomná bilancia (z nášho pohľadu):
Celková bilancia (z nášho pohľadu): 1 1-0-0, skóre 5:2
Bilancia na štadióne súpera: 0 0-0-0, 0:0

Program 13. kola Niké ligy 2023/24:
Piatok, 3. novembra 2023, 17.30: Košice-DAC
Sobota, 4. novembra 2023, 15.00: Banská Bystrica-Slovan, Trnava-Zlaté Moravce, Skalica-Ružomberok, Michalovce-Trenčín
Nedeľa, 5. novembra 2023, 17.30: Žilina-Podbrezová

Stretnutie 13. kola Niké ligy FC Košice - DAC 1904 začína zajtra o 17.30 h, rozhodujú Kružliak - Pozor, Jekkel.

Podobne ako z každého súťažného zápasu, aj zajtra z Košíc vám na našej webstránke prinesieme živý textový prenos. Buďte pri tom!