Tri naše dospelé tímy aj devätnástka absolvovali školenie SFZ, ÚLK a spoločnosti Indexxdata ohľadom boja proti ovplyvňovaniu športových súťaží.
Slovenský futbalový zväz (SFZ) a Únia ligových klubov (ÚLK) v spolupráci s Rakúskou spoločnosťou Indexxdata Sport Security Consulting pripravili školenie pre všetky kluby Fortuna ligy. Jeho cieľom je oboznámiť hráčov dospelých tímov a staršieho dorastu s rizikami spojenými s ovplyvňovaním športových súťaží, tzv. match-fixingu. „Napätie patrí na ihrisko, nie do súdnej siete,“ odznelo počas včerajšej prednášky, ktorú pripravili Integrity Officer SFZ Peter Dedík (na fotografii) a zástupca spoločnosti Indexxdata Jozef Hosmaj.
Ročne vo svete pretečie stávkovými spoločnosťami zhruba 500 miliárd Eur, pričom až 70-80 percent z tejto sumy ide na tipovanie spojené s futbalom. Podľa odhadov takmer osemdesiat percent trhu pokrývajú ilegálni bookmakeri. Stávkovanie je však len jednou súčasťou ovplyvňovaním súťaží. Viac nám o tomto celosvetovom probléme prezradil Peter Dedík.
O čo presne sa jedná v tomto projekte?
„Je to projekt školení k integrite futbalu, ktorý tvorí súčasť svetového prevenčného vzdelávacieho programu pod záštitou UEFA a ktorý vykonávame na jednotlivých národných zväzoch v Európe. Zameriavame sa na dve stránky: jednou je osvetová činnosť, druhou spolupráca pri vyšetrovaní káuz. Tieto prednášky sú súčasťou osvetovej činnosti. Snažíme sa to robiť hlavne pre dobro hráčov, aby sme im pomohli zistiť, ako majú reagovať v situáciách, ktoré ich môžu postretnúť. Ako im predchádzať a ako sa zachovať v prípade, ak sa stretnú s pokusom o ovplyvňovanie zápasov. Chceme ich pripraviť, aby boli schopní zachrániť svoju budúcnosť, kariéru a pomohli futbalu vo všeobecnosti.“
Prečo podľa vás UEFA a SFZ považujú za dôležité organizovať túto osvetu?
„Je to jeden z dvojice nástrojov, ako predísť problémom. Vždy hovorím, že osveta je veľmi dôležitá. Zároveň je dôležité aj vyšetriť, čo sa reálne niekedy stane, lebo na tom sa najlepšie ukazuje, čomu chceme predísť. Ukážeme prípady z reality - či zo slovenskej, alebo väčšinou zo zahraničnej. To je memento pre hráčov, že sa to stalo reálne niekomu podobnému, ako sme my.“
Do akej úrovne idete? Školenie sa týka len prvoligových klubov?
„Tento rok to robíme zatiaľ pre prvoligové kluby, ich áčko a dorast. V budúcnosti pôjdeme aj do nižších súťaží.“
Všeobecná mienka o match-fixingu je, že sa to týka hlavne tipovania. Ale počas prednášky sme počuli, že zahŕňa oveľa viac...
„Match-fixing je celkové ovplyvnenie zápasu, ktoré môže byť podnietené tipovaním, alebo iným záujmom, získaním inej výhody - napríklad postupu, nepostupu, záchrany a podobne. V našich podmienkach to možno existuje už roky, ale tipovanie sa rozvíjalo najmä v poslednom období, rozmachom online stávkových kancelárií. Vďaka nim môžete tipovať už aj naživo počas zápasu. A preto je match-fixing akoby spájaný s tipovaním, lebo to prináša tie najväčšie ujmy. Pod pojmom match-fixing však rozumieme akékoľvek ovplyvnenie zápasu.“
Ovplyvňovanie športových súťaží nie je novinka. Aj vy spomínate, že je tu už viac rokov, dokonca by sme mohli povedať, že viac desaťročí - pozrime sa napríklad so Talianska osemdesiatych rokov... Momentálne sa vyšetruje na tej najvyššej úrovni riadenia svetového futbalu. Veríte, že sa ovzdušie vo futbale môže časom prečistiť?
„My veríme, že áno, ale to je vždy beh na veľmi dlhú trať. Peniaze menia ľudí, nerobia dobro. My musíme spraviť všetko pre to, aby prípadov bolo čo najmenej. Už deťom treba vštepovať do hláv, že princíp športu je niekde inde, ako v peniazoch. Žiaľ, dnešná doba priniesla zo sebou to, že zo športu sa stal marketingový, finančný fenomén, či už kvôli astronomickým platom, stávkovaniu, a mohli by sme pokračovať. Mnohí to nezvládnu. To je vývoj doby a verím, že sa to postupne zlepší. Fakt, že sa už rieši aj na úrovni prezidenta FIFA, je na jednej strane smutné, ale na druhej strane ide o pozitívny signál, pretože sa veci nezametajú pod koberec.“
Máte celistvý prehľad o vývoji kauzy bývalých dunajskostredských futbalistov z roku 2013. Je už tento prípad uzavretý?
„Čo sa týka futbalistov, áno. Ale tých, čo manipulujú, nie. Dotknutí hráči dostali tresty na niekoľko rokov zákazu hrania futbalu, ktorý FIFA rozšírila na celý svet. My sme ich potom vylúčili zo SFZ, čiže na Slovensku nemôžu nič robiť vo futbale a v zahraničí nemôžu hrať futbal. A čo sa týka civilnej roviny: myslím si, že vo všetkých štyroch prípadoch sú aj odsúdení podmienečne na trest odňatia slobody a dostali finančné tresty, probačný dozor, a tak ďalej. Čo sa týka organizátorov, takzvaných manipulátorov - ktorí neboli hráčmi Dunajskej Stredy - u nich ešte prebieha vyšetrovanie.“