Aktuality

Náš piatkový súper: FK Austria Viedeň

Náš piatkový súper: FK Austria Viedeň

A-TÍM
|
Aktuality
| st 24.1.2024, fk-austria.at (foto), Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text)
article_banner
article_banner
article_banner

Na druhý prípravný zápas vycestujeme za hranice na pôdu súpera. Tentokrát nás čaká súboj proti najúspešnejšiemu rusk..., samozrejme nie, ale rakúskemu tímu. Proti Austrii Viedeň nastúpime v piatok 26. januára o 15.00 h. Hrať sa bude za zatvorenými bránami Generali-Areny.

Na úvod to najdôležitejšie: stretnutie sa uskutoční na súperovom štadióne Generali-Arena, bez divákov. Pre Austriu to bude generálka pred jarným štartom, ktorý ju čaká už o týždeň v piatok na pôde Sturmu Graz v rámci štvrťfinále domáceho pohára ÖFB Cup. Domáci preto zmenili pôvodnú dohodu a živý prenos zo zápasu nebude.

Základné údaje o súperovi:

Názov: FK Austria Viedeň
Rok založenia: 1911
Klubové farby: fialová a biela
Prezývka: Die Veilchen (Fialky)
Slogan: Violett ist mehr als eine Farbe (Fialová je viac ako jedna farba)
Štadión: Generali-Arena (17 565 divákov)
Mesto: Viedeň (2 000 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 24x víťaz rakúskej najvyššej súťaže; 27x víťaz Rakúskeho pohára; 6x víťaz Rakúskeho Superpohára; 1x finalista Pohára Víťazov Pohárov (1977/78).

Aj v prvom stretnutí zimnej prípravy sme si zmerali sily so súperom spoza hraníc. Hartberg, aktuálne štvrtý v rakúskej najvyššej súťaži, sme v našej akadémii zdolali najtesnejším rozdielom 1:0. O jediný presný zásah sa postaral Oliver Jürgens, ktorý k nám prišiel na skúšku z maďarského prvoligového Újpestu.

FK Austria Viedeň je jeden z najúspešnejších rakúskych futbalových mančaftov, avšak domácu najvyššiu súťaž naposledy ovládol v sezóne 2012/13 a národný pohár získal ešte dávnejšie, v ročníku 2008/09. Ani v aktuálnej sezóne čakanie na ligovú trofej zrejme nepreruší. V najvyššej súťaži mu po jesennej časti patrí 8. miesto. Na skupinu o titul, do ktorej sa bude chcieť prebojovať, mu chýbajú 3 body.

V prvej časti ročníka sa tím z hlavného mesta Rakúska prezentoval defenzívnym štýlom, ktorý mu priniesol nízky počet inkasovaných aj strelených gólov. Pre zaujímavosť, o polovicu zo 16 gólov sa postaral Andreas Gruber. Horšie znie štvorzápasová séria bez výhry zo záveru jesennej časti.

Proti „fialkám“ sme naposledy nastúpili v júli 2017, kedy sme v priateľskom dueli utrpeli drsnú prehru 0:4. V príprave na jarné pokračovanie sezóny má náš súper za sebou štyri zápasy (Hradec Králové 0:0, Trnava 3:2, Olomouc 0:0 a Favoriten AC 3:1) a súboj s nami bude pre neho generálkou. Nečaká nás teda nič ľahké.

Momentálna hodnota kádra viedenského klubu je podľa transfermarktu 17,08 milióna eur, kdežto náš tím je cenený na 12,29 miliónov eur. Členom Austrie je aj reprezentant Luxemburska Marvin Martins, no okrem toho sa môže hrdiť viacerými mládežníckymi reprezentantmi. V minulosti v jej drese nastupovali naši bývalí hráči Július Šimon i Peter Lérant, no hral za ňu napríklad aj Filip Šebo.

article_bannerarticle_banner