Aktuality

Náš sobotňajší súper: FC Zbrojovka Brno

Náš sobotňajší súper: FC Zbrojovka Brno

A-TÍM
|
Aktuality
| pi 23.6.2023, fczbrno.cz (foto), Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text)
article_bannerarticle_banner

Druhý z piatich plánovaných priateľských zápasov pred začiatkom sezóny 2023/24 odohráme netradične v Mierove. Po druholigistovi zo Slovenska sa stretneme s českou druholigovou Zbrojovkou Brno. Výkop je v sobotu 24. júna o 11.30 h.

Základné údaje o súperovi:
Názov: FC Zbrojovka Brno
Rok založenia: 1913
Klubové farby: červená, modrá
Prezývky: Zbrojovka, Boby, Flinta
Štadión: Srbská - kapacita 10 200 divákov
Mesto: Brno (400 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 1x majster Československej ligy (1977/78); 1x 2. miesto v československej lige (1979/80); 1x zisk Československého pohára (1959/60); 1x štvrťfinále Pohára Víťazov Pohárov (1960/61); 2x štvrťfinále pri predchodcoch Európskej ligy (1963/64, 1979/80); 1x semifinále pohára Intertoto (2003).

Do letnej prípravy na blížiaci sa nový súťažný ročník sme vstúpili víťazstvom 1:0 proti druholigovému Pohroniu. Napriek našej jasnej dominancii sa o jediný presný zásah postaral Lukas Leginus v 45. minúte. Po ďalšom druholigistovi, tentoraz z Čiech, nás od budúceho týždňa čakajú už len priateľské duely proti tímom z najvyšších súťaži.

Späť však k tímu z druhého najväčšieho mesta v Česku. Zbrojovka má najlepšie časy dávno za sebou. Všetky jej trofeje sú staré vyše 40 rokov. Najväčším úspechom v novom tisícročí je semifinále pohára Intertoto z roku 2003 a v ostatnom období tradičný český klub dokonca pendluje medzi dvomi najvyššími súťažami.

Nedávno skončená sezóna sa označuje aj ako katastrofa. Brno malo po jesennej časti 10-bodový náskok pred na dne sa krčiacimi Pardubicami, čo sa po remíze proti Zlínu v záverečnom jarnom kole a ôsmom stretnutí bez víťazného zápisu zmenilo na posledné miesto a po roku medzi elitou na priame vypadnutie o úroveň nižšie.

Nepomohol ani aprílový nástup nového kouča Martina Haška, či 19-gólový JakubŘezníček. Najlepší strelec českej ligy (a brat nášho bývalého brankára Martina Jedličku) navyše hrdinsky odolal vábeniu záujemcov a aj v 2. lige je pripravený bojovať o čo najrýchlejší návrat medzi elitu. Porúča sa však mládežnícky reprezentant Michal Ševčík, ktorý si to namieril do Sparty Praha.

Popri ďalších príchodoch a odchodoch na lavičku Brna zasadol Luděk Klusáček. Misiu za záchranou odštartoval len 19. júna a DAC bude jeho prvým súperom v príprave. Naposledy sme si s pre nás z československej ligy dobre známou Zbrojovkou zmerali sily začiatkom roka 2020 v rámci Zimnej Tipsport ligy, na čo však neradi spomíname, keďže sme prehrali 0:5. Dva roky predtým, vo februári 2018, sme v Turecku vyhrali 2:1 gólmi Pačindu a Herca.

Hodnota kádra nášho najbližšieho súpera je podľa transfermarktu 8,20 milióna eur, kdežto náš tím je pre porovnanie cenený sumou 12,65 miliónov eur. Za druholigistu hrá momentálne jediný Slovák Róbert Matejov, no v minulosti si jeho dres obliekala napríklad aj naša niekdajšia legenda Rudolf Pavlík.

Zajtrajšie stretnutie si môžete pozrieť aj v živom prenose na našom oficiálnom YouTube kanáli a Facebook profile.