Aktuality

Náš stredajší súper: FC Rapid Bukurešť

Náš stredajší súper: FC Rapid Bukurešť

A-TÍM
|
Aktuality
| ut 27.6.2023, fcrapid.ro (foto), Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text)
article_bannerarticle_banner

Po Mierove sa vraciame späť do našej rozľahlej MOL Akadémie. V treťom priateľskom zápase pred sezónou 2023/24 privítame piaty tím posledného ročníka rumunskej najvyššej súťaže. Pôjde zároveň o nášho prvého prvoligového súpera v letnej príprave. Zápas sa uskutoční v stredu 28. júna o 11.00 h a ste naň srdečne vítaní. Vstup je voľný.

Základné údaje o súperovi:
Názov: FC Rapid Bukurešť
Rok založenia: 1923
Klubové farby: biela, červená
Prezývky: Železničiari, Giuleștenii
Štadión: Rapid-Giulești - kapacita (14 050 divákov)
Mesto: Bukurešť (takmer 1 900 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 3x majster Rumunskej ligy (1966/67, 1998/99, 2002/03); 13x zisk Rumunského pohára; 4x zisk Rumunského Superpohára; štvrťfinále Pohára Víťazov Pohárov (1972/73); štvrťfinále Pohára UEFA (2005/06).

Úvodný priateľský zápas pred sezónou 2023/24 sme vyhrali 1:0, keď sa o jediný gól proti Pohroniu postaral Lukas Leginus. V sobotu sme zase proti Brnu remizovali 1:1. Náš druhý presný zásah v príprave strelil Ammar Ramadan. Postupne sa priostruje. Najbližšie nás po dvoch druholigistoch preverí protivník z najvyššej súťaže, konkrétne tej rumunskej.

Najväčšie úspechy Rapidu Bukurešť sú staré takmer 20 a viac rokov. Trojnásobný majster Rumunska dvakrát výrazne uspel aj na európskej pohárovej scéne, avšak prešiel si aj mimoriadne ťažkými časmi, keď v roku 2016 zbankrotoval.

Preradený bol až do piatej ligy, odkiaľ sa vyštveral do najvyššej súťaže v predposlednej sezóne. Ako nováčik obsadil 9. miesto, ktoré v ostatnom ročníku vylepšil posunom na 5. priečku. Najbližšie si trúfa na ešte lepší výsledok. V nedeľu vyvrcholili oslavy jubilejnej storočnice a všetci v klube veria napríklad v návrat do pohárovej Európy, kde bol naposledy v sezóne 2011/12.

V európskych súťažiach, konkrétne v letnom Interpohári, si v roku 1991 zmeral sily aj s nami. Najprv sme vonku prehrali 0:1, aby sme tímu z jedného najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest v odvete všetko vrátili aj s úrokmi. Gólom Rosťa Prokopa a dvomi zásahmi Mikuláša Radványiho sme vyhrali 3:0 a 8. skupinu, v ktorej bol aj Botev Plovdiv, sme ovládli.

Storočný klub začal prípravu na novú sezónu 14. júna a prvý priateľský zápas proti treťoligovému Muscelul Campulung vyhral 7:1. Do prípravy naskočil aj Chorvát Marko Dugandžić, s 22 gólmi najlepší strelec uplynulej sezóny rumunskej SuperLigy. Tréner Adrian Mutu, ktorý hrával za Juventus či Chelsea, má pod palcom tiež reprezentanta Rumunska Moldovana Horatia, či člena reprezentácie Estónska Mattiasa Käita. Zaujímavou informáciou sú aj údajné rokovania o príchode Maria Balotelliho. Rapid včera odcestoval na 13-dňové sústredenie, počas ktorého bude doma v Šamoríne. Prvý zápas v rámci pobytu na Slovensku odohrá práve proti DAC-u, potom narazí ešte na Győr a Slovan.

Hodnota kádra je podľa transfermarktu 17,58 milióna eur, kdežto náš tím je cenený sumou 12,56 milióna eur.

Zajtrajšie stretnutie si môžete pozrieť aj v živom prenose na našom oficiálnom YouTube kanáli a Facebook profile.