Preview

Pred zápasom DAC 1904 - Dila Gori: druhý gruzínsky súper

Pred zápasom DAC 1904 - Dila Gori: druhý gruzínsky súper

A-TÍM
|
Preview
| st 12.7.2023, Nagy Krisztián, foto: Cséfalvay Á.András

Deviate európske dobrodružstvo začne DAC domácim zápasom proti bronzovému tímu gruzínskej ligy. Úvodné stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy DAC-Dila Gori má výkop vo štvrtok o 19.30 h.

Deviatykrát v histórii klubu a šiestu sezónu v sérii sa DAC predstaví na európskej pohárovej scéne. Po vystúpeniach v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov (1987/88) a Pohári UEFA (1988/89 a 1993/94) sme v rokoch 2018-2020 účinkovali v Európskej lige a po reforme súťaží v roku 2021 si tretíkrát za sebou zahráme v Európskej konferenčnej lige (EKL).

Žreb 1. predkola aktuálneho ročníka EKL z 20. júna nám pridelil súpera z Gruzínska, bronzový tím posledných troch sezóny tamojšej najvyššej súťaže FC Dila Gori. V Gruzínsku sa hrá systémom jar-jeseň, Dila Gori je v aktuálnom ligovom ročníku po 19. kole na 5. priečke.

Predkolá EKL sa hrajú na dva zápasy, odveta je na rade o týždeň vo štvrtok na päťtisícovom štadióne Tengiza Burjanadzeho v Gori. Výkop odvetného stretnutia sa posunul na 19.00 h nášho času (v Gruzínsku je o dve hodiny viac).

Zajtrajší zápas v MOL Aréne bude pre DAC 30. v európskych súťažiach. Červeno-modrí sú náš 17. „európsky“ súper z pätnástej krajiny, druhýkrát narazíme na klub z Gruzínska. V roku 2018 sme v pamätnom dvojzápase 1. predkola EL vyradili Dinamo Tbilisi - po domácej remíze 1:1 sme na pôde súpera vyhrali 2:1 hlavičkami Baya v záverečnej päťminútovke.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, EKL, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):
DAC: 29 11-3-15, skóre 43:49
Dila Gori: 20 8-2-10, skóre 17:22

Nášmu tímu patrí v rebríčku UEFA 162. pozícia, Dila Gori je 378. v poradí. Po roku sme boli druhýkrát pri žrebe medzi nasadenými mužstvami - vlani sme v tejto pozícii vyradili Cliftonville a Vikingur Gota. Pripomeňme, že ako nenasadení sme v rokoch 2018 až 2020 dokázali vyradiť Dinamo Tbilisi, Cracoviu Krakov, Hafnarfjördur i Jablonec.

Dila Gori sa do pohárovej Európy pozrie siedmykrát vo svojej histórii. Na jeseň 2012 aj 2013 sa prebojovala až do play-off Európskej ligy, v ďalších piatich prípadoch však vypadla hneď na prvej prekážke. Predvlani ňou bola Žilina (1:5 vonku a 2:1 doma), pred rokom fínsky KuPS Kuopio (0:0 doma a 0:2 vonku). Ďalšie informácie o klube z piateho najväčšieho gruzínskeho mesta si môžete prečítať tu.

Od decembra 2020 vedie mužstvo 46-ročný Andrij Demčenko, bývalý hráč Ajaxu Amsterdam. Informácie o jeho zverencoch zbieral náš trénerský štáb z viacerých prameňov, vrátane osobného kontaktu. „Dnes sú už informácie dostupné cez viaceré zdroje, ale zvolili sme skauting naživo a získali sme veľmi cenné poznatky. Asistent Laco Kubalík bol pozrieť súpera priamo v Gruzínsku. Čaká nás náročná európska konfrontácia s internacionálnym mužstvom z krajiny, kde je futbal na vzostupe. Mali sme dostatočný čas na rozbor a na prípravu, rozhodujúce však bude, ako to zvládneme na ihrisku. Bude to iné ako pred rokom, keď sme mali slabšieho súpera. Vieme, že nás čaká nepríjemný protivník, ale chceme urobiť maximum pre postup. Túžime tiež potešiť našich fanúšikov, ktorí nám počas minulej sezóny zakaždým vytvorili fantastické prostredie a na ktorých sa spoliehame aj tentoraz,“ povedal na dnešnej oficiálnej predzápasovej tlačovej konferencii kormidelník DAC-u Adrian Guľa, ktorý zajtra nebude mať k dispozícii zranených Niarchosa a Čermáka. „Naplno však s mužstvom trénovali Gavrić aj Brunetti, čo nás veľmi teší.“

Na tlačovke zastupoval kabínu kapitán Zsolt Kalmár, ktorý tiež očakáva náročný dvojzápas: „Pred nami je ťažký duel proti silnému súperovi. Vieme, ako Dila Gori hrá, poznáme ich silné aj slabšie stránky. Nikto nemôže očakávať, že to zvládneme bez väčšej námahy. Už pred piatimi rokmi sme hrali s gruzínskym mužstvom, a tiež to nebolo jednoduché. Odvtedy sa ich futbal výrazne posunul. Našim cieľom je doma vyhrať a vonku potvrdiť postup.“

Rozhodcovia z anglickej Premier League

UEFA na zápas delegovala hlavného arbitra z ďalekej Austrálie, ktorému budú asistovať kolegovia z Anglicka, pričom všetci štyria pôsobia v anglickej Premier League. Pískať bude 36-ročný Jarred Gavan Gillett, ktorý je od roku 2013 vedený na FIFA listine. Na čiarach mu budú asistovať Constantine Hatzidakisa Daniel Richard Cook, štvrtým rozhodcom je Simon Hooper. Delegátom UEFA je pani Scilla Gennaro z Talianska a pozorovateľom rozhodcov Sabri Celik z Turecka.

Prvé stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy DAC 1904 - FC Dila Gori začína zajtra o 19.30 h. Priamy prenos zápasu môžete sledovať na športovom kanáli RTVS.

Lepší z našej dvojice narazí v 2. predkole na ukrajinský FC Vorskla Poltava. Tá ako svoj domovský stánok nahlásila poľské Tychy a jej 15-tisícový mestský štadión.

article_bannerarticle_banner