Aktuality

Predstavujeme súpera v EKL: FC Dila Gori

Predstavujeme súpera v EKL: FC Dila Gori

A-TÍM
|
Aktuality
| št 22.6.2023, TASR, fcdila.ge (foto), Milan Vrábeľ, Nagy Krisztián
article_banner
article_banner
article_banner

Našim 17. vyzývateľom v pohárovej Európe bude gruzínsky FC Dila Gori, ktorý v ostatných troch ligových sezónach skončil zakaždým tretí. Úvodný duel 1. predkola Európskej konferenčnej ligy odohráme v MOL Aréne 13. júla a odveta je naplánovaná o týždeň neskôr.

V európskych pohároch sa DAC predstaví šiesty rok za sebou, celkovo deviatykrát. Po súbojoch proti mužstvám AEL Limassol, Young Boys Bern, Östers Växjö, Bayern Mníchov, Casino Salzburg, Dinamo Tbilisi, Dinamo Minsk, Cracovia Krakov, Atromitos Atény, HF Hafnarfjördur, FK Jablonec, LASK Linz, Partizan Belehrad, Cliftonville FC, Vikingur Gota a FCSB nás tentoraz preverí FC Dila Gori. Gruzínsko sa po Rakúsku stáva druhou krajinou, z ktorej dostávame druhého európskeho súpera.

Kam cestujeme?

FC Dila Gori sídli v piatom najväčšom meste Gruzínska. Hornatá krajina je známa výbornými pochutinami ako čurčchela, chačapuri, khinkali či lobio a nezaostávajú ani gruzínske vína či koňak. Takmer 50-tisícové mesto Gori je rodiskom Josifa Visarionoviča Stalina a rovnako ako krajina, aj jeho obyvatelia v roku 2008 čelili krvavému vpádu a okupácii Rusmi. Dostať sa do vyše 2 000 kilometrov vzdialenej krajiny však nie je ťažké. Stačí na to aj občiansky preukaz.

Základné údaje o súperovi:
Názov: FC Dila Gori
Prezývka: Strážcovia
Rok založenia: 1949
Klubové farby: červená a modrá
Štadión: Tengiz Burjanadze Stadium - kapacita 5000 divákov
Mesto: Gori (45 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 1x majster Gruzínska (2014/2015); 1x víťaz Gruzínskeho pohára (2011/2012); 1x 2. miesto v najvyššej súťaži (2012/13); 4x 3. miesto v najvyššej súťaži (2015/16, 2020, 2021, 2022); 2x play-off Európskej ligy (2012/13, 2013/14)
Posledná účasť v Európe: Európska konferenčná liga 2022/23 (1. predkolo: Dila Gori-KuPS Kuopio 0:0 a 0:2)
Klubový koeficient UEFA: 2.000

Historická dekáda

FC Dila Gori je pomenovaný podľa názvu básne jej najvýznamnejšieho rodáka Stalina. Dila v preklade znamená ráno alebo úsvit. Vznik klubu je datovaný do roku 1949, no najväčšie úspechy dosiahol až v poslednom desaťročí. Získal všetkých svojich 6 medailových umiestnení v najvyššej gruzínskej lige, stal sa majstrom krajiny na čele s len 25-ročným trénerom Sosiašvilim, rovnako ovládol národný pohár a dvakrát ho len dvojzápas delil od skupinovej fázy Európskej ligy.

Trápenie v pohárovej Európe

Nášho súpera čaká siedme účinkovanie na európskej scéne, kde sa mu však v posledných rokoch nedarilo, keď sa štyrikrát za sebou nedostal cez prvého súpera. Ťažkosťami si prešiel aj po svojom jedinom titule, ktorý získal v roku 2015. Dostal sa totiž do finančných problémov, ktoré vyústili do zmeny majiteľa. Tá mu ale evidentne neuškodila. Na domácej ligovej scéne totiž po poslednej sezóne prepisoval dejiny. Trikrát za sebou sa doposiaľ nikdy nedostal do najlepšej trojky.

Bronz štvrtýkrát v rade?

Na medailový stupienok má namierené aj najbližšie. V sezóne, ktorá sa hrá systémom jar-jeseň, je uprostred dvojmesačnej pauzy. Po 19-tich odohraných zápasoch mu s najlepšou obranou v súťaži patri 5. miesto a len 3 body ho delia od „tradičného“ bronzového stupienka.

Slovenská stopa

Gruzínsky bronzový medailista má čerstvé skúsenosti aj so slovenským futbalom. Len pred dvoma rokmi narazil v 1. predkole Európskej konferenčnej ligy na Žilinu. Spod Dubňa si odniesol debakel 1:5 (najvyššia pohárová prehra klubu), ale aspoň v odvete zaznamenal čestný úspech víťazstvom 2:1.

Hráčsky káder

Najväčšie zastúpenie v kádri bronzového tímu z ostatného ročníka, ktorý od decembra 2020 trénuje bývalý hráč Ajaxu Andrij Demčenko, majú domáci futbalisti, no pomaly polovica mužstva je zložená z legionárov. Z nich je Ramaric Etou reprezentantom Konga, Thierry Gale si oblieka najcennejší dres Barbadosu a Niko Gagnidze je mládežníckym reprezentantom Gruzínska - aktuálne zastupuje klub na ME U21, ktorého spoluorganizátorom je práve Gruzínsko. Hodnota kádra nášho súpera je podľa portálu transfermarktu 4,13 milióna eur. Pre porovnanie, DAC je cenený na 11,50 milióna eur.

article_bannerarticle_banner